Wigilia „Przedsiębiorcy dla samotnych” w Brodni

Tradycją stały się już wigilie środowiskowe organizowane w gminie Buczek. Również w bieżącym roku dla osób starszych i samotnych z inicjatywy wójta Bronisława Węglewskiego, a przy wsparciu organizacyjnym Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Buczku zorganizowano spotkanie mieszkańców z całej gminy przy stole wigilijnym.

W br. wigilia odbyła się 16 grudnia w sali OSP w Brodni. Uroczystość wigilijna odbyła się w odświętnie udekorowanej sali, gdzie przyjęto ponad 120 uczestników.

Środki finansowe i rzeczowe na zorganizowanie wigilii udało się wygospodarować w dużej części od sponsorów.

W nastrój  wieczerzy i radosnego oczekiwania na narodzenie Pana wprowadziła zebranych orkiestra dęta Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Buczku pod batutą Adama Kobalczyka przepiękną kolędą „Wśród nocnej ciszy”.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Senator Marcin Karpiński, Poseł na Sejm RP Jolanta Zięba Gzik, Przewodnicząca Sejmiku Woj. Łódzkiego Iwona Koperska, Starosta Łaski Piotr Wołosz, Wicestarosta Łaski Teresa Wesołowska, Przewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Dębkowski, Przewodniczący Komisji Transportu, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Łaskiego Jerzy Gawlik, Prezes LGD „Dolina rzeki Grabi” Anna Doliwa, proboszcz parafii Buczek ks. Rafał Mazurkiewicz. Nie zabrakło też radnych, przedstawicieli wszystkich jednostek OSP, którzy przywieźli samotne osoby z poszczególnych miejscowości gminy Buczek.

Życzenia świąteczno – noworoczne dla wszystkich obecnych złożyli Pani Poseł Jolanta Zięba Gzik, Przewodnicząca Sejmiku Woj. Łódzkiego Iwona, Koperska, Starosta Łaski Piotr Wołosz, Wicestarosta Teresa Wesołowska, Wójt Bronisław Węglewski oraz pozostali goście.

W trakcie brzmienia kolęd łamano się opłatkiem i składano życzenia.
Nad organizacyjną stroną wigilii,  pieczę sprawowała szefowa GOPS Monika Nowak.

Kolacja wigilijna była szczególnie uroczysta, świąteczna z zachowaniem tradycyjnego postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Brodni przez 3 dni przygotowywały najwspanialsze wytwory wigilijnej sztuki kulinarnej. Tradycyjne, postne potrawy, pięknie przyrządzone i podane przez druhów jednostki i Panie z KGW w pięknych strojach wzbudzały zachwyt uczestników wigilii smakiem i wyglądem. Potrawy przygotowywane przez Panie smakowały wyśmienicie wszystkim gościom wieczerzy wigilijnej.

Wspólne świętowanie  w atmosferze radosnego oczekiwania na Narodzenie Chrystusa, sprzyja integracji lokalnej społeczności, bliższemu poznaniu, wysłuchaniu radości i trosk dnia codziennego znajomych i sąsiadów, a także wspólnym śpiewaniu kolęd.

W atmosferę zbliżających się Świąt wprowadziły także lokalne zespoły artystyczne działające przy GOKiS: orkiestra dęta pod dyrekcją Adama Kobalczyka, zespół „Bogoria” z kierownikiem artystycznym Zbigniewem Mierzwińskim, a także znakomita wokalistka Paulina Makulska w towarzystwie akompaniamentu w aranżacji Łukasz Maciejewskiego.

W repertuarze wszystkich  zespołów wokalnych i instrumentalnych mogliśmy usłyszeć najpiękniejsze polskie  kolędy i pastorałki, te bardziej i mniej znane.
Wszyscy uczestnicy wigilii zostali obdarowani przez wójta i kierownika GOPS paczkami, które podobnie jak produkty na stół wigilijny można było zakupić dzięki sponsorom i darczyńcom, wśród których znaleźli się: Grzegorz Kępa, Bogdan Tarczewski, Szczepan Pawlicki, Gospodarstwo Wielobranżowe Bronisława i Dominika Węglewskich, Pieczarkarnia Profungo, Firma Meterling Anny Moder, Firma „Dado” Łukasza Stawskiego, Prywatny Punkt Weterynaryjny w Buczku, Firma Elektroinstal – Czestków, Firma „BIOEKO” z Brodni, Firma „Gucinex” Rajmunda Krakowskiego.

Wspólne świętowanie przeciągnęło się do późnych godzin nocnych, a na koniec wójt gminy Bronisław Węglewski dziękując gościom za obecność,  artystom za wspaniałą prezentację słowno-muzyczną, a Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Brodni za wyśmienite posiłki już zaprosił wszystkich na wigilię za rok.

Andrzej Zieliński

 

Skip to content