Na ferie w Tatry

 

W czasie ostatnich ferii zimowych 20 uczniów z Gminy Buczek wraz z rówieśnikami z Szadku, Łęczycy i Drużbic wyjechało w góry.
Zimowiska  sfinansowane zostały głównie  ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, w części ze środków budżetowych gminy Buczek i opłat rodziców. Organizatorem wyjazdu był Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników w Warszawie.

W tym roku dzieci wyjechały do Ośrodka Wypoczynkowego „Bernadeta” w Białym Dunajcu.

Spokojna okolica sprzyjała miłemu wypoczynkowi. Podczas pobytu uczestnicy zimowiska mieli zapewnione zakwaterowanie, pełne, wyjątkowo dobre wyżywienie, ubezpieczenie, całodobową opiekę pedagogiczną i medyczną, a także ciekawy program wychowawczy uwzględniający aktywny wypoczynek. Przewidziano też kilka wycieczek krajoznawczych.

Uczestnicy zimowisk mieli też możliwość skorzystania z naśnieżonych stoków. Wyjechali do pobliskiej miejscowości Murzasichle na naukę i doskonalenie zjazdów na nartach.

Największą popularnością cieszył się wyjazd do aquaparku, kręgielni w Zakopanem, na lodowisko w Białce Tatrzańskiej, a także zajęcia sportowe na sali gimnastycznej. Stałym punktem spacerów są Krupówki, gdzie wszyscy  zamienili swoje kieszonkowe na pamiątki dla siebie i najbliższych.

Nie mogło też zabraknąć wycieczek, choćby tej  z przewodnikiem do Kuźnic, Pustelni Brata Alberta i na Kalatówki.

Pobyt w Tatrach rozpoczęto od zwiedzenia kompleksu skoczni narciarskich usytuowanych na zboczach góry Krokiew, w sąsiedztwie Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. Ciekawym doświadczeniem w obcowaniu z przyrodą tatrzańską był też pobyt w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, gdzie młodzież zapoznała się z geografią Tatr, jaskiniami, fauną i florą górską.

Choć śniegu nie było zbyt wiele, to jednak udało się skorzystać z górki położonej w sąsiedztwie ośrodka w Białym Dunajcu na zjazdy na tzw. „jabłuszkach”. W programie zimowisk mieliśmy też kilka zabaw kolonijnych: „Pokaz mody”, „Randkę w ciemno”, „Mam talent” a także wiele gier i zabaw integracyjnych oraz wieczorne dyskoteki itp. W samym ośrodku dysponowaliśmy piękna świetlicą ze stołem tenisowym, „piłkarzykami”  i bilardem.

Wiele dzieci po raz pierwszy było w górach. W ostatnim dniu zimowisk ciekawy był tez pokaz szczytów tatrzańskich, przyrody, wypas owiec, a także redyk podhalański – był to pokaz multimedialny z gawędą przewodników i fotografów Celiny i Marka Zaniewskich.

W pamięci wszystkich pozostaną  cudne krajobrazy zimowych Tatr.

Na uczestników zimowisk po powrocie oczekiwali stęsknieni rodzice, którzy bardzo cieszyli się z powrotu dzieci.

Należy dodać, że od wielu lat głównym inicjatorem wyjazdów dzieci z rodzin rolniczych i dofinansowania tych wyjazdów, zarówno w okresie zimowym jak i letnim jest Wójt Gminy Bronisław Węglewski.

                                                                                              Andrzej Zieliński

Skip to content