Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w Gminnym Przedszkolu w Buczku

Ważnym elementem wychowania przedszkolnego jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw oraz uczenie poszanowania praw innych ludzi.

W listopadzie nasze przedszkole wzięło udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska.

W dniu obchodów tego ważnego święta wszystkie dzieci oraz pracownicy przyszli ubrani na niebiesko – w kolorze UNICEF symbolizującym jedność z dziećmi na całym świecie. Sale również przystrojono niebieskimi balonami i girlandami. Dzieciom zostały przybliżone Prawa Dziecka oraz ich wielka ranga. Nie mogło zabraknąć wspomnienia osoby Janusza Korczaka, który nieustannie podkreślał, że dziecko w żadnym momencie swojego życia nie może być przedmiotem manipulacji świata dorosłych. Dzieci zapoznały się z wierszem M. Brykczyńskiego „ O prawach dziecka”, obejrzały  prezentację „Prawa dziecka -Twoje prawa!”. Poznały także sytuację swoich rówieśników żyjących w różnych zakątkach świata oraz solidaryzowały się z niepełnosprawnymi kolegami. Były również zabawy z balonami, z chustą animacyjną, zadania multimedialne. Z wielkim zaangażowaniem przedszkolaki  wykonały prace plastyczne, które obrazowały ich prawa: „Pokoloruj swoje prawa”, plakat „Dziecka prawa to ważna sprawa!”,  „Serduszka dla każdego dziecka”.

Zorganizowaliśmy również niebieski marsz – spacerowaliśmy  ulicami naszej miejscowości z  niebieskimi flagami. To była wyjątkowa okazja, aby każdy kto nas napotkał, dowiedział się jak ważny jest to dzień. Tego dnia nasza pani dyrektor otrzymała od dzieci niebieską odznakę „Strażnik Praw Dziecka” na znak respektowania praw dziecka w Gminnym Przedszkolu w Buczku.

Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Dzięki niemu uświadomiły sobie, jak ważne są ich prawa i  że wszystkim dzieciom na świecie należy się  opieka, miłość  i szacunek.

M.M.

Skip to content