Zdaniem Wójta – 11.08.2023

Zgodnie z wcześniejszą deklaracją, że co 2-3 miesiące będę informował mieszkańców o tym co dzieje się w gminie i co będzie się działo w następnych miesiącach, informuję:

1. Przypomnę o ograniczeniu kursów MPK, tak się stało i prawie przez 3 tygodnie nastąpiły ograniczenia, ale żeby było lepiej tak musiało się stać. Teraz Pan Burmistrz zrobił coś za co trzeba mu podziękować, w najbliższym czasie do końca grudnia będą przywrócone kursy jak przed ograniczeniem, za to bardzo dziękujemy Burmistrzowi Szkudlarkowi i Dyrektorowi MPK Łask. Przy naszej akceptacji dostaliśmy dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego i tak można powiedzieć, że to wcześniejsze zawirowanie opłaciło się i poprawi dojazd mieszkańców np. od Łasku do Zelowa.

To nie koniec w kwestii komunikacji, wiele było też pytań żeby przywrócić kursy do Łodzi i wspólnie z PKS Bełchatów chcemy przywrócić z dopłatą autobusy na linii: Rusiec–Szczerców–Zelów–Buczek. Byłyby to 3 kursy rano-południe i popołudnie, jest duża szansa na to, że dostaniemy dofinansowanie, całą sprawę prowadzi PKS Bełchatów. Myślę, że to dobre informacje dla pasażerów.

2. Rozpoczęła się rozbudowa GOKiS w Buczku za ponad 8 mln. Na dzień dzisiejszy naprawdę firma, która wygrała robi to bardzo dobrze, dodatkowo zrobi nam ładny zbiornik z fontanną i ławkami.

3. Następna pozytywna sprawa to rozstrzygnięcie przetargu na fotowoltaikę 158 szt. i solary 10 szt. dla mieszkańców. Pierwszy przetarg został unieważniony, przekraczał o prawie 1,6 mln środki, które na to przeznaczyliśmy, drugi przetarg za cenę ok. 2,2 mln zł wygrała firma, która za wiele niższą cenę zrobi to do końca października. Będzie to fotowoltaika o mocy 3.5 kW za opłatę 1 tys. za 1 kW. Po zamontowaniu tych ogniw fotowoltaicznych mieszkańców z dofinansowaniem z gminy będzie już ponad 400.

4. Mam nadzieję, że po rozmowach z przedsiębiorstwem, które ponad rok temu wygrało przetarg na budowę stadionu, zacznie się inwestycja, która musi zakończyć się do końca 2024 roku za prawie 5 mln. zł to jest budowa nowego stadionu.

5. W poniedziałek została odebrana siłownia wewnętrzna w budynku klubu „Orkan” na ul. Spółdzielczej inwestycja za prawie 300 tys. z dofinansowania Ministerstwa Sportu. Na pewno będzie przydatne dla sportowców i mieszkańców.

6. W ramach bardzo dobrej współpracy gminy z proboszczem kościoła w Buczku, z zabytków Gmina Buczek pozyskała prawie 1 mln. zł na remont zewnętrznej  najstarszej części kościoła tzn. wschodniej części kościoła. Jest to bardzo znacząca inwestycja, bo zewnętrzna część kościoła to wizytówka Buczku i dalej będziemy się starać o następne dofinansowanie na ok. 350 tys.zł. na kościół i 150 tys. zł. na ogrodzenie cmentarza.

7. Inwestycją wspomagającą młode małżeństwa to żłobek. Planowaliśmy w Czestkowie, bo mamy budynek  przy szkole, ale tam nie może powstać ze względu na strefę lotniska, bo pobyt dziecka nie może przekraczać 8 godzin. Podjąłem  decyzję, że wybuduję przy małej sali gimnastycznej przed parkingiem w szkole w Buczku, ale nadarzyła się świetna okazja i kupiliśmy budynek po Banku w Buczku za 500 tys. zł i tam powstanie żłobek przy naszym placu po boisku. Z tym boiskiem mam duże plany. Wracając do żłobka 500 tys. zł pochodzi z budżetu gminy, a dodatkowo na remont otrzymaliśmy 700 tys. zł plus na 18 dzieci dofinansowanie przez 3 lata na każde dziecko 400 zł na miesiąc, obiecuję, że najpóźniej żłobek będzie za rok, ale opłata jak wszystko w Buczku będzie niska.

Decyzję o żłobku podjąłem dlatego, że większość rzeczy w Gminie Buczek posiadamy wg innych gmin i będzie nas stać na jego utrzymanie.

8. a) OSP Luciejów otrzyma nowy samochód lekki za 450 tys. zł pozyskano na zakup poza budżetem gminy 250 tys. zł.

b) OSP Buczek otrzyma nowy samochód średni za 1.100000 dofinansowanie z budżetu gminy to 500 tys. zł.

c) OSP w Luciejowie, Gucinie, Grzeszynie i Brodni otrzymały dofinansowanie ok 200 tys. zł i wybudowały siłownie zewnętrzne dla mieszkańców. Dodatkowo złożyliśmy wniosek na plac zabaw, siłownię z prawdziwego zdarzenia za 500 tys. zł w Szkole Podstawowej w Czestkowie.

9. Szkoła Podstawowa w Czestkowie otrzymała 300 tys. zł na zakupy potrzebne na co dzień uczniom tej szkoły. Cieszę się, że szkoły w Gminie Buczek są świetnie wyposażone z czego korzystają nasze dzieci, a także dzieci mają bardzo niską opłatę np.za obiad dwa dania 2,60 zł.

10. Jedną z trudnych spraw to brak wody przez upały. Dzienne zużycie wody w tym czasie to równowartość zużycia  stycznia i prawie całego lutego, a w dodatku zbiegły się czasowe wyłączenia prądu przy rozbudowie stacji w Buczku i przyłącze starej stacji do nowej. Za te wszystkie utrudnienia przepraszam. Prawie nowa stacja w Buczku mam zapewnienie, że ruszy 23 sierpnia i rejon Buczku powinien już być dobrze zaopatrzony, bo minimalny zapas wody  będzie dwa razy większy od dotychczasowego, inwestycja za 3,3 mln. zł.

Zaczęły się już prace dokumentacyjne na całkowicie nowej stacji w Gucinie, która, ma zakończyć się do końca 2024 roku. Powiem szczerze, że był to mój pomysł żeby budować 3 stacje za 12 mln. zł jest (już po przetargu), bo wiem że tańsza  woda działa dobrze dla mieszkańców o małych dochodach, a lepiej sytuowani mówią, żeby podnieść cenę, a oni i tak będą podlewać trawę. Przepustowość ma też jakąś siłę przepływu, a jak wszyscy odkręcają zawory to brakuje wody do mycia, a wszyscy wiedzą, że woda ma służyć tylko do celów bytowych, ale rzeczywistość jest inna.

11. Przetarg na nowe nakładki asfaltowe będzie ogłoszony we wrześniu z realizacją od września 2023  do czerwca 2024 Gucin, Petronelów, Buczek, Sycanów, Czestków dwie drogi za ponad 2 mln. zł.

12. Zwracam się do rolników z prośbą o przemyślenie decyzji o budowie farm fotowoltaicznych na własnych polach. Firmy budujące te farmy powstają bardzo szybko, ale działalność ich może też szybko się skończyć, a wtedy z problemem utylizacji ogniw rolnik pozostanie sam, niejednokrotnie z koniecznością poniesienia dużych kosztów.

13. Złożyliśmy wniosek do Wojewody na drogę z Buczku do Brodni – odcinek ponad 4 km z poszerzeniem do 6 m na część od drogi wojewódzkiej ok 500 m pas wyznaczony jako chodnik do wysokości lasu, wystąpiliśmy o ponad 7 mln. zł.

Mogą też powiedzieć, że jest promyk nadziei, że Urząd Marszałkowski na drogach wojewódzkich poszerzy o chodnik lub ciąg pieszo jazdy z rondem w Buczku, a można mieć nadzieję po tym jak „Geodeci” wyznaczyli drogę od granicy Gminy Łask do granic Gminy Zelów. Czekam z niecierpliwością na inwestycje wojewódzkie przy ich drogach na terenie Gminy Buczek.  W tym roku mają wybudować chodnik do „Dino”.

14. Buczek to truskawka, truskawka to Buczek dzięki temu wydarzeniu Gmina Buczek ma ogromną promocję, która pomaga min. w pozyskiwaniu środków finansowych. Gmina pozyskała na to święto od sponsorów 410 tys. zł. za tą hojność wszystkim sponsorom Dziękuję.

15. Kończąc chcę poinformować, iż w roku 2023 planujemy inwestycje na 20 mln. zł. nie zaciągając żadnych kredytów.

16. Chcę zakomunikować, że na emeryturę po 40 latach pracy odszedł Wiesław Szczepaniak, za wszystko dziękuję Panie Wiesławie życzę spokojnego i zdrowego dalszego życia. Dziękuję.

Skip to content