Obchody 11 Listopada w gminie Buczek

11 listopada to Święto szczególne dla wszystkich Polaków, obchodzone jest ono w zróżnicowany sposób we wszystkich środowiskach.

Już w piątek 8 listopada z udziałem władz samorządowych gminy Buczek i powiatu odbyła się w Szkole Podstawowej w Buczku okolicznościowa Akademia przygotowana przez uczniów i nauczyciela historii Pana Włodzimierza Czecha.     

W dniu 11 listopada w towarzystwie orkiestry grającej utwory patriotyczne  przedstawiciele samorządu gminnego, strażacy i uczniowie złożyli kwiaty i zapalili lampki przed obeliskiem upamiętniającym twórców Konstytucji 3 Maja 1791r., następnie udali się na Mszę Świętą w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Buczku.  Msza Święta była odprawiana   w intencji Ojczyzny. Po mszy przewodniczący Rady Gminy Andrzej Zieliński w towarzystwie druhów OSP z Buczku i Woli Buczkowskiej złożył serdeczne życzenia najstarszemu mieszkańcowi powiatu łaskiego  108 letniemu kpt Wojska Polskiego Józefowi Woźniakowi. Szanowny Jubilat, uczestnik kampanii wrześniowej 1939r., przez kilkadziesiąt lat był sołtysem Woli Buczkowskiej, budowniczym strażnic OSP, dziś jest też Honorowym Obywatelem Gminy Buczek. Jubilat był w dobrej dyspozycji fizycznej, zdmuchnął świeczki na urodzinowym torcie i wysłuchał chóralnego „200 lat” . Rozmowa i obcowanie z Jubilatem to głębokie przeżycie  dla nas wszystkich. Z Jubilatem przeprowadzili również wcześniej wywiad przedstawiciele pionu historii Wojska Polskiego, przekazując mu w upominku zdjęcia i książkę o kampanii wrześniowej.

Ostatnim punktem obchodów była uroczysta akademia zorganizowana przez GOKiS w Buczku. Artyści rozwijający tu swoje zainteresowania:  Zespół „Bogoria”-obchodzący w tym roku 10-lecie swojej działalności, Zespół „Kana”  z opiekunką Aleksandrą Zielińska, a także zespół „Buczkowiacy” pod kierunkiem Pani Ewy Ignaczak oraz młodzież szkolna pod kierunkiem Pani Jadwigi Sobczak przygotowali prawdziwe widowisko słowno-muzyczne, zapraszając do  podróży intelektualnej i duchowej  po twórczości lirycznej i patriotycznej znanych i mniej znanych polskich autorów.

Wspólne świętowania w naszej małej Ojczyźnie z udziałem   licznej grupy mieszkańców gminy  stało się już stałym punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości, to również piękny przejaw postaw patriotycznych i niezachwianego poczucia polskości w każdym z nas. Pozostanie z pewnością  na długo w sercach i umysłach zwłaszcza najmłodszych.

 

Andrzej Zieliński

Skip to content