Święto Truskawki 2007

Od wielu lat, corocznie w ostatni weekend czerwca nasza gmina jest organizatorem Święta Truskawki. Jest to gminne święto podsumowujące zbiory tego szlachetnego, delikatnego i smacznego owocu. Tegoroczne święto odbyło się 24 czerwca na boiskach sportowym ZSPiGP w Buczku.
Podczas Święta Truskawki już od godz. 13 prezentowano literaturę fachową, odbywały się też kiermasze i konkursy. W programie znalazł się również blok imprez artystycznych z udziałem dzieci i młodzieży naszej gminy. Zobaczyliśmy i usłyszeliśmy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Buczkowiacy”, wystąpili przedszkolacy, Zespół „Buczkowianki”, wysłuchaliśmy letnich przebojów. W czasie festynu odbyła się też m.in. loteria fantów OSP. Oficjalne rozpoczęcie imprezy nastąpiło o godz. 15.00.
Corocznie gościmy wielu parlamentarzystów, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, a także organizacji społecznych i politycznych różnych szczebli. Zaproszonych gości powitał gospodarz gminy wójt Bronisław Węglewski. Wśród gości obecny był wicemarszałek Sejmu Wojciech Olejniczak, senatorowie Andrzej Owczarek i Bogdan Lisiecki, a także przedstawiciele izb rolniczych oraz władz samorządowych powiatu i sąsiednich gmin.
Od godziny 16.30 występowały zespoły artystyczne GOK, m.in. kabaret „Cudoki”, Orkiestra Dęta, kapela „Nasza”. Odbywały się liczne konkursy, np. picia jogurtu truskawkowego na czas, obieranie truskawek przez gospodynie domowe. Dzieci aż do godz. 20 mogły korzystać z wesołego miasteczka. Starsi konsumowali truskawki i bezpłatną grochówkę. Głównymi atrakcją był występ zespołu „Maxel”, a potem odbył się pokaz sztucznych ogni.
W naszej gminie od lat jest wielu plantatorów truskawek, stąd święto związane z tym szlachetnym owocem wpisało się w kalendarz imprez. Dla wielu ludzi prowadzących niewielkie kilku- bądź kilkunastoarowe plantacje, zbiory truskawek stanowią ważny zastrzyk finansowy w domowym budżecie, ale nie brak u nas większych plantatorów posiadający kilkuhektarowe plantacje. W gminie na prawie 290 hektarach uprawia truskawki ok. 140 plantatorów. Znane są trudności plantatorów ze zbytem tego nietrwałego owocu, dlatego by umożliwić szybki zbyt, wójt B. Węglewski zaprosił ponownie firmę „Agrico” z Łęczycy prowadzącą skup. Punkty skupu uruchomione były również w sąsiednich gminach. Dość wysoka cena truskawki utrzymała się do końca sezonu. W ciągu całego sezonu istniała możliwość skupu ponad 1000 ton truskawek.
Walorem truskawki jest przede wszystkim jej niepowtarzalny aromat. Owoce truskawek są cennym źródłem witaminy A, witamin z grupy B oraz soli mineralnych. Ponadto w ich składzie znajduje się więcej witaminy C (60 mg na 10 g) niż np. w cytrynie, (50 mg). Ich niewątpliwym walorem jest niska wartość kaloryczna. Truskawki pobudzają pracę układu trawiennego i nerek, wzmacniają odporność oraz wspomagają budowę komórek. Zawartość żelaza leczy niedokrwistość, skazę moczową i gruźlicę. Zapraszamy do zwiedzenia migawki zdjęciowej w naszej galerii.

[ngg src=”galleries” ids=”10″ display=”basic_thumbnail”]

Skip to content