Już po „Święcie Truskawki 2008”
Tegoroczne Święto Truskawki objęli patronatem Minister Rolnictwa Marek Sawicki oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak. Zyskało ono więc status imprezy wojewódzkiej. Blok programów artystycznych rozpoczął się już od godz. 13.00. Jednak oficjalne rozpoczęcie Święta, które zgromadziło w tym roku około 3 tysięcy osób, nastąpiło o godz. 16.30. Wójt gminy Buczek Bronisław Węglewski powitał przedstawicieli rządu, obu izb parlamentu, władz wojewódzkich, a także samorządu województwa, powiatu i sąsiednich gmin. Po oficjalnym powitaniu Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Artur Ławniczak odznaczył osoby, które w różnych obszarach swojej działalności zawodowej wspierają rolników i sadowników, służąc im pomocą i radą.
Osoby odznaczone to:
Zenona Romankiewicz – Sekretarz Gminy Buczek,
Czesława Strucka – wieloletni pracownik doradztwa rolniczego,
Jan Szymański – wieloletni szef służby rolnej w Gminie Buczek,
Jerzy Gawlik – lekarz weterynarii,
Franciszek Pawlak- pracownik Gminnej Spółdzielni „SCh”, i społeczny członek Zarządu
Rajmund Krakowski – przedsiębiorca.
Wójt Gminy podziękował też za wieloletnią pomoc w organizacji imprez gminnych i prace społeczną na rzecz gminy Kołu Gospodyń Wiejskich, przekazując na ręce Przewodniczącej Koła Pani Stefanii Szadkowskiej okolicznościowy upominek.
Wójt wręczył też puchary zespołom piłkarskim. Z okazji Wojewódzkiego Święta Truskawki rozegrano mecz pomiędzy drużynami byłych piłkarzy Widzewa i ŁKS, a Oldbojami Buczek. Mecz zakończył się wynikiem 5:4, a wiec nieznacznym zwycięstwem gości. W imieniu zespołów puchary odebrali: kpt. Gości Marek Chojnacki i trener Gospodarzy Zdzisław Kamola.
Święto Truskawki było podsumowaniem gminnych zbiorów tego szlachetnego, delikatnego, ale smacznego owocu. W naszej Gminie jest wielu plantatorów truskawek, dlatego też święto to wpisało się w tradycje naszej miejscowości. Dla wielu ludzi prowadzących niewielkie kilku bądź kilkunastoarowe plantacje, zbiory truskawek stanowią ważny zastrzyk finansowy w domowym budżecie, ale są też więksi plantatorzy posiadający kilkuhektarowe plantacje.
Minister Artur Ławniczak wraz z Wójtem Bronisławem Węglewskim wręczyli też Nagrody Ministra dla „Truskawkowego Sołectwa”. Najwięcej truskawek uprawianych jest w sołectwie Brodnia, przed sołectwem Czestków A i Buczek. Puchary ufundowane przez Ministra Rolnictwa odebrali sołtysi wymienionych sołectw.
W Gminie Buczek na prawie 290 hektarach uprawia truskawki ok. 140 plantatorów. Znane są trudności plantatorów ze zbytem, dlatego by „rozładować” kolejki i umożliwić szybki zbyt Wójt Gminy Bronisław Węglewski zaprosił również w tym roku firmę „Agrico” z Łęczycy do otwarcia skupu. W gminie działa jeszcze skup w GS. Odbiorcy łącznie w obu skupach są w stanie odebrać do 80 ton truskawek dziennie. W skupach są wprawdzie niższe ceny niż na rynku detalicznym, ale jest gwarancja szybkiego odbioru wszystkich truskawek bez względu na ilość, jakość i odmianę. Trudno jest obliczyć ile owoców jest wyprodukowanych w całej gminie, ale do soboty same skupy przyjęły ok. 500 ton truskawek. W ciągu całego sezonu skupionych zostanie ponad 1000 ton.
W czasie „Święta Truskawki” już od godz. 12.00 była prezentowana literatura fachowa, kiermasze i konkursy. W programie znalazł się też blok imprez artystycznych z udziałem dzieci i młodzieży szkolnej z naszej gminy. Zobaczyliśmy i usłyszeliśmy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Buczkowiacy”, wystąpili przedszkolacy, zespół „Buczkowianki”, wysłuchaliśmy letnich przebojów, zobaczymy zespół tańca nowoczesnego „Iluzja”.
Dzieci mogły bezpłatnie skorzystać z jednego urządzenia wesołego miasteczka. Można było też skorzystać z usług małej gastronomi. Truskawki w dużej ilości i szybkim czasie skonsumowali uczestnicy konkursu o największego łasucha. Nagrodę w postaci odtwarzacza DVD w tym konkursie wygrał Marcin Stępień z Piotrkowa Tryb., wyprzedzając „o kilka truskawek” ministra Ławniczaka.
Impreza, na której bezpieczeństwa uczestników strzegła firma ochraniarska i lokalna policja, zakończyła się zabawą taneczną, w czasie której o godzinie 23.00 był pokaz sztucznych ogni.
Andrzej Zieliński
O naszym święcie donoszą również inne portale internetowe:
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
„Podsekretarz stanu Artur Ławniczak uczestniczył w XIII Wojewódzkim Święcie Truskawki, które odbyło się 22 czerw ca w Buczku (woj. łódzkie). W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wręczył on najlepszym plantatorom truskawek puchary ufundowane przez resort oraz odznaczenia Zasłużony dla Rolnictwa. Podsekretarz stanu Artur Ławniczak wyraził uznanie za cenną inicjatywę zorganizowania święta promującego uprawę i spożycie owoców miękkich.
Organizatorami święta były lokalne władze samorządowe. Przygotowano liczne „truskawkowe konkursy” z atrakcyjnymi nagrodami oraz zaprezentowano na stoiskach różne odmiany truskawek. W punktach informacyjnych rolnicy mogli uzyskać porady dotyczące uprawy truskawek, a także możliwości korzystania z funduszy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013.
Imprezę uświetniły występy zespołów artystycznych z Buczka i ościennych gmin.”
Źródło: Strona ministerstwa
Pierwszy Portal Rolny
20.06.2008
Święto truskawki
W Niedziele 22 czerwca władze samorządowe gminy Buczek organizują Wojewódzkie Święto Truskawki Buczek 2008.W obchodach truskawkowego święto swój udział zapowiedział również Artur Ławniczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa iRozwoju Wsi. W programie odbywającej się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi imprezy zaplanowano miedzy innymi kiermasze handlowe, prezentacje fachowej literatury dla ogrodników, konsultacje ze specjalistami, konkursy, zawody sportowe, występy artystyczne, zabawa taneczna i pokaz sztucznych ogni.Święto Truskawki odbędzie się na placu przed siedzibą Zespołu Szkoły Podstawowej i
Gimnazjum Publicznego w Buczku przy ulicy ul. Szkolnej 3, pow. Łaski.
Źródło: Pierwszy Portal Rolny
Zwracamy się z prośbą do mieszkańców i gości o udostępnienie zdjęć ze swoich prywatnych zasobów zrobionych na buczkowskich świętach truskawki
[ngg src=”galleries” ids=”11″ display=”basic_thumbnail”]