Spotkanie wigilijne w Woli Buczkowskiej

W związku z pandemią przez 2 ostatnie lata nie były organizowane wigilie środowiskowe dla osób samotnych. W bieżącym roku w zgodzie z obowiązującymi przepisami sanitarno-epidemiologicznymi władze samorządowe gminy dniu 17 grudnia zorganizowały w budynku OSP w Woli Buczkowskiej wigilię dla blisko 120 osób.  Inicjatywę i propozycję wójta Bronisława Węglewskiego organizacji wigilii „Przedsiębiorcy dla samotnych” wsparli materialnie nie tylko przedsiębiorcy, ale swoim zaangażowaniem i pracą również Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Bachorzynie. Panie z Bachorzyna pod kierownictwem swojej szefowej Jadwigi Ratajczyk przez prawie 3 dni przygotowywały wspaniałe wytwory wigilijnej i świątecznej sztuki kulinarnej.

 Panie z Woli Buczkowskiej przygotowały salę, pięknie udekorowały stoły i zadbały by wszystko było podane na czas. Radni i druhowie ze wszystkich jednostek pomogli w przywiezieniu i odwiezieniu miłych gości.

Panie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Buczku koordynowały dowóz i zajęły się organizacyjną stroną wigilii. Środki finansowe i rzeczowe na zorganizowanie wigilii udało się wygospodarować w dużej części od sponsorów.

W nastrój  wieczerzy i radosnego oczekiwania na narodzenie Pana wprowadziła zebranych orkiestra dęta Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Buczku pod batutą Adama Kobalczyka przepiękną kolędą „Wsród nocnej ciszy”, dając następnie koncert najpiękniejszych kolęd i pastorałek.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Starosta Łaski Piotr Wołosz, Wicestarosta Łaski Teresa Wesołowska, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Dębkowski, były poseł i Pełnomocnik Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Ciebiada, Komendant Powiatowy Policji insp. Bogdan Ociepa, Z-ca Dowódcy 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego ppłk. Krzysztof Bień, a także Proboszcz Parafii pw. Jana Chrzciciela w Buczku Ks. Rafał Mazurczyk.

 Nie zabrakło też radnych, przedstawicieli wszystkich jednostek OSP, którzy przywieźli samotne osoby z poszczególnych miejscowości gminy Buczek.

  Życzenia świąteczno – noworoczne dla wszystkich obecnych złożyli Starosta Łaski Piotr Wołosz, Wicestarosta Teresa Wesołowska,  Wójt Bronisław Węglewski oraz pozostali goście.  W trakcie brzmienia kolęd łamano się opłatkiem i składano życzenia.           

Kolacja wigilijna była szczególnie uroczysta, świąteczna z zachowaniem tradycyjnego postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Bachorzyna przygotowały tradycyjne, postne potrawy, a pięknie przyrządzone i podane wzbudzały zachwyt uczestników wigilii smakiem i wyglądem. Potrawy przygotowywane przez Panie smakowały wyśmienicie wszystkim gościom wieczerzy wigilijnej. 

Wspólne świętowanie  w atmosferze radosnego oczekiwania na Narodzenie  Chrystusa,   sprzyja integracji lokalnej społeczności, bliższemu poznaniu, wysłuchaniu radości i trosk dnia codziennego znajomych i sąsiadów, a także wspólnym śpiewaniu kolęd.

W atmosferę zbliżających się Świąt wprowadziła orkiestra dęta pod dyrekcją Adama Kobalczyka, a także znakomita wokalistka Paulina Makulska w towarzystwie akompaniamentu w aranżacji małżonka Michała Makulskiego.

W repertuarze wszystkich  artystów mogliśmy usłyszeć najpiękniejsze polskie  kolędy i pastorałki, te bardziej i mniej znane.   
Wszyscy uczestnicy wigilii zostali obdarowani przez wójta i kierownika GOPS paczkami, które podobnie jak produkty na stół wigilijny można było zakupić dzięki sponsorom i darczyńcom, wśród których znaleźli się: Firma Nadcom Grzegorz Głowiński, Firma „Joltek” Jolanta Kowalczyk, Ośrodek Szkolenia Kierowców Szczepan Pawlicki, Gospodarstwo „BRO WĘG” Dominika i Bronisława Węglewskich, Rofungo Marka Paluszkiewicza, „Tyluś Transport” Mariusz Tyluś, Gucinex Rajmund Krakowski i Paweł Poraniewski, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łasku, „TOM-KOR” Anna i Krzysztof Tomczykowie oraz Autokomis Wojciech Kłos.

       Wspólne świętowanie przeciągnęło się do późnych godzin nocnych, a na koniec wójt gminy Bronisław Węglewski dziękując gościom za obecność,  artystom za wspaniałą prezentację słowno-muzyczną, a paniom ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich z Bachorzyna za wyśmienite posiłki już zaprosił wszystkich na wigilię za rok. 

 

Andrzej Zieliński

Skip to content