Podwyżki gonią podwyżki

Oglądając TVP i czytając internet wygląda, że nic się złego nie dzieje, a rzeczywistość jest całkiem inna. W ostatnich dniach musiałem podpisać umowę na dostawę prądu dla gminy z zakładem energetycznym, która zakłada wzrost ceny o 600%. Kiedy zapytaliśmy czy możemy cenę negocjować padła odpowiedź -NIE.

Co za tym idzie, wzrost opłat dla gminy za oświetlenie uliczne, kanalizację, a w szczególności wodę gdzie prąd stanowi 70-80% kosztów. W tym momencie trzeba się zastanowić skąd wziąć pieniądze żeby nie podnosić cen wody, kanalizacji, które od przeszło 20 lat nie były podnoszone i cena wody brutto jest 2,06 zł a kanalizacji 4,14 zł ( jedne z najniższych w Polsce- razem 6,20). Od nowego roku będziemy starać się ich nie podnosić z zastrzeżeniem, że nie wiemy co nam czas przyniesie.

Dużym wzmocnieniem mieszkańców gm. Buczek jest hybrydowe oświetlenie na dwóch osiedlach w Buczku i Czestkowie , a także fotowoltaiki na oczyszczalni w Buczku i Czestkowie, na ujęciach wody w Brodni i w Buczku a także przy budynku gminy co zaniża nam opłaty znacząco za drogi prąd, ale również dofinansowań dla mieszkańców przez gminę Buczek instalacji fotowoltaicznych w ilości 200 szt. Następne będą w ilości 160 szt. pojawią się raczej na pewno w 2023r. o mocy 3,5 kW za odpłatnością 1000 zł za kW. Mamy nadzieję na kolejne programy do których  przystąpią niezdecydowani do tej pory i skorzystają z możliwości pozyskania dofinansowania do fotowoltaiki.

Kończąc informację chcę powiedzieć , że w tej kadencji ze względu na duże obciążenia mieszkańców z różnych stron nie planujemy dużych podwyżek wręcz minimalne, a zmniejszamy inwestycje bo większość mamy rzeczy zabezpieczonych i możemy sobie na to pozwolić. Przypominam też, że bardzo dobrze funkcjonuje dofinansowanie do wymiany pieców, docieplaniu domów, wymianie okien prowadzonym przez Panią Ratajczyk Iwonę, prosimy dalej zgłaszać się po taką pomoc do pokoju nr 5. Dofinansowanie w zależności od dochodów waha się od 30 -60% całej inwestycji.

Wójt Gminy Buczek

Bronisław Węglewski

Skip to content