Mieszkańcy sołectwa Kowalew na Podlasiu

Tabliczka sołectwo 2023

W dniach 23-24 września 2023 r. mieszkańcy sołectwa udali się na wycieczkę sołecką  na Podlasie.

Pierwszy dzień jesieni powitaliśmy w Podlaskim Ogrodzie Ziołowym w Korycinach. Podczas spaceru po ogrodzie wysłuchaliśmy opowieści przewodniczki o właściwościach leczniczych ziół oraz innych roślin.

Następnym punktem naszego wyjazdu była Grabarka – miejsce kultu pielgrzymkowego wyznawców prawosławia. Tutaj przewodnik opowiedział nam o historii terenów przygranicznych i tutejszej ludności.

Z Grabarki udaliśmy się do Nurca, a stamtąd do położonej malowniczo wśród lasów, tuż przy samej granicy z Białorusią, cerkwi w Koterce.

Ostatnim punktem naszej podróży tego dnia był Mielnik nad Bugiem, gdzie z tarasu widokowego podziwialiśmy kopalnię kredy. Wspięliśmy się także na wzgórze zamkowe, skąd rozpościerał się malowniczy widok na rzekę Bug.

Drugiego dnia naszego wyjazdu zwiedziliśmy Muzeum Motoryzacji w Drohiczynie oraz wzgórze zamkowe, z którego rozciągała się piękna panorama na meandrującą rzekę Bug.

Ostatnim i najbardziej obszernym punktem naszego programu była wizyta w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Tutaj zwiedziliśmy skansen, kolekcję pisanek, wystawę starych ciągników i maszyn parowych oraz pałacowe wnętrza. Dodatkową atrakcją podczas pobytu na terenie muzeum był festiwal kultury ludowej „Jesień w polu i zagrodzie”.

Podczas imprezy mieliśmy okazję zobaczyć pokaz obróbki lnu, szatkowanie i kiszenie kapusty oraz kopanie ziemniaków kopaczką konną i motykami.

W wyjeździe uczestniczyło 33 mieszkańców z naszego sołectwa.

Wyjazd był jednym z działań w ramach projektu „Winylowej płyty czar”.  Środki na projekt pozyskano w kwocie 12 000 zł z budżetu Województwa Łódzkiego oraz w kwocie 2000 zł z budżetu gminy Buczek.

Wioletta Pisarska

Skip to content