Zimowiska w Białym Dunajcu i Poroninie

Zima nas nie rozpieszcza nadmiarem białego puchu, więc każdy kto chce poszusować na stoku na nartach, lub sankach, poślizgać się na łyżwach powinien wyjechać w góry.

Z takiej okazji w drugim tygodniu ferii zimowych skorzystało 23 dzieci z gminy Buczek. Od 19 do 26 lutego uczniowie ze szkół podstawowych z Czestkowa i Buczku wypoczywali dwóch pensjonatach „U Guta” w Białym Dunajcu i „Poroniance” w Poroninie, gdzie świadczone są głównie usługi hotelowe.

Zimowiska  sfinansowane zostały  głównie  ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, w części ze środków budżetowych gminy Buczek i opłat rodziców. Organizatorem wyjazdu był Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników w Warszawie. 

Związek zagwarantował autokarowy przewóz uczestników zimowisk i autokary na wycieczki, a ponadto b. dobre warunki lokalowe pokoje 2-4 osobowe z pełnym węzłem sanitarnym, opiekę wychowawczą, medyczną, ubezpieczenie, sale gier i zabaw ze stołem tenisowym, bilardem, salę dyskotekową, a przede wszystkim wyśmienite jedzenie.

Podczas pobytu uczestnicy zimowisk z gminy Buczek mogli integrować się z dziećmi z Radomska, Szadku, Pajęczna, Wieruszowa,  Łęczycy. Ze wszystkimi uczestnikami zimowisk  realizowany był  także ciekawy program wychowawczy uwzględniający aktywny wypoczynek. Przewidziano też kilka wycieczek krajoznawczych. Po raz pierwszy wiele osób jeździło na nartach na stoku w Poroninie.

Największą popularnością cieszył się wyjazd do aquaparku, kręgielni, na lodowisko w Białce Tatrzańskiej, a także zajęcia sportowe na sali gimnastycznej, zjazdy na „jabłuszkach”   i tzw. „góralski ślizg” na sztucznym torze, a także wizyta „Myszogrodzie” i na autodromie w Zakopanem. Stałym punktem spacerów były Krupówki, gdzie wszyscy  zamienili swoje kieszonkowe na pamiątki dla siebie i najbliższych.

Nie mogło też zabraknąć wycieczek z przewodnikiem, choćby do Doliny Kościeliskiej, do zabytkowego kościółka i na cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Podczas pobytu w górach nie było niestety konkursu skoków w Zakopanem, ale młodzież chętnie zwiedziła   kompleks skoczni narciarskich.

Ciekawym doświadczeniem  w obcowaniu z przyrodą tatrzańską był też  pokaz multimedialny w technice 3D najciekawszych szlaków tatrzańskich i alpejskich, a także fauny i flory tatrzańskiej.

Niezapomniane wrażenia dawały choćby  zjazdy na „jabłuszkach”, a także wiele gier i zabaw integracyjnych oraz taneczne zabawy z układami choreograficznymi, filmy, wieczorne dyskoteki itp.

Mieliśmy też niestety nieco problemów zdrowotnych, które dotknęły cześć uczestników  zimowisk, nie przeszkodziły one jednak w realizacji ciekawego i bogatego programu. Z dziećmi, które ze względów zdrowotnych nie mogły skorzystać  z niektórych atrakcji realizowano zajęcia w ośrodku. Wiele dzieci po raz pierwszy było w górach.

W pamięci wszystkich pozostaną  cudne krajobrazy zimowych Tatr. Na uczestników zimowisk po powrocie oczekiwali stęsknieni rodzice, którzy bardzo cieszyli się z powrotu dzieci i z tego, że  wszyscy wrócili zdrowi.

 Należy dodać, że od kilku lat głównym inicjatorem wyjazdów dzieci z rodzin rolniczych z naszej gminy, zarówno w okresie zimowym jak i letnim jest Wójt Gminy Bronisław Węglewski.

Duże podziękowania należą się też  Prezesowi Krajowemu Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników Tomaszowi Łukomskiemu  za wzorowe przygotowanie organizacyjne zimowisk.

Andrzej Zieliński