Zimowiska w Białym Dunajcu i Poroninie

Zima nas nie rozpieszcza nadmiarem białego puchu, więc każdy kto chce poszusować na stoku na nartach, lub sankach, poślizgać się na łyżwach powinien wyjechać w góry.

Z takiej okazji w drugim tygodniu ferii zimowych skorzystało 23 dzieci z gminy Buczek. Od 19 do 26 lutego uczniowie ze szkół podstawowych z Czestkowa i Buczku wypoczywali dwóch pensjonatach „U Guta” w Białym Dunajcu i „Poroniance” w Poroninie, gdzie świadczone są głównie usługi hotelowe.

Zimowiska  sfinansowane zostały  głównie  ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, w części ze środków budżetowych gminy Buczek i opłat rodziców. Organizatorem wyjazdu był Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników w Warszawie. 

Związek zagwarantował autokarowy przewóz uczestników zimowisk i autokary na wycieczki, a ponadto b. dobre warunki lokalowe pokoje 2-4 osobowe z pełnym węzłem sanitarnym, opiekę wychowawczą, medyczną, ubezpieczenie, sale gier i zabaw ze stołem tenisowym, bilardem, salę dyskotekową, a przede wszystkim wyśmienite jedzenie.

Podczas pobytu uczestnicy zimowisk z gminy Buczek mogli integrować się z dziećmi z Radomska, Szadku, Pajęczna, Wieruszowa,  Łęczycy. Ze wszystkimi uczestnikami zimowisk  realizowany był  także ciekawy program wychowawczy uwzględniający aktywny wypoczynek. Przewidziano też kilka wycieczek krajoznawczych. Po raz pierwszy wiele osób jeździło na nartach na stoku w Poroninie.

Największą popularnością cieszył się wyjazd do aquaparku, kręgielni, na lodowisko w Białce Tatrzańskiej, a także zajęcia sportowe na sali gimnastycznej, zjazdy na „jabłuszkach”   i tzw. „góralski ślizg” na sztucznym torze, a także wizyta „Myszogrodzie” i na autodromie w Zakopanem. Stałym punktem spacerów były Krupówki, gdzie wszyscy  zamienili swoje kieszonkowe na pamiątki dla siebie i najbliższych.

Nie mogło też zabraknąć wycieczek z przewodnikiem, choćby do Doliny Kościeliskiej, do zabytkowego kościółka i na cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Podczas pobytu w górach nie było niestety konkursu skoków w Zakopanem, ale młodzież chętnie zwiedziła   kompleks skoczni narciarskich.

Ciekawym doświadczeniem  w obcowaniu z przyrodą tatrzańską był też  pokaz multimedialny w technice 3D najciekawszych szlaków tatrzańskich i alpejskich, a także fauny i flory tatrzańskiej.

Niezapomniane wrażenia dawały choćby  zjazdy na „jabłuszkach”, a także wiele gier i zabaw integracyjnych oraz taneczne zabawy z układami choreograficznymi, filmy, wieczorne dyskoteki itp.

Mieliśmy też niestety nieco problemów zdrowotnych, które dotknęły cześć uczestników  zimowisk, nie przeszkodziły one jednak w realizacji ciekawego i bogatego programu. Z dziećmi, które ze względów zdrowotnych nie mogły skorzystać  z niektórych atrakcji realizowano zajęcia w ośrodku. Wiele dzieci po raz pierwszy było w górach.

W pamięci wszystkich pozostaną  cudne krajobrazy zimowych Tatr. Na uczestników zimowisk po powrocie oczekiwali stęsknieni rodzice, którzy bardzo cieszyli się z powrotu dzieci i z tego, że  wszyscy wrócili zdrowi.

 Należy dodać, że od kilku lat głównym inicjatorem wyjazdów dzieci z rodzin rolniczych z naszej gminy, zarówno w okresie zimowym jak i letnim jest Wójt Gminy Bronisław Węglewski.

Duże podziękowania należą się też  Prezesowi Krajowemu Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników Tomaszowi Łukomskiemu  za wzorowe przygotowanie organizacyjne zimowisk.

Andrzej Zieliński

Skip to content