Wycieczka Koła Gospodyń Wiejskich z Brodni

W weekend 20-23 maja 2022 r. odbył się wyjazd o charakterze krajoznawczym i integracyjnym zorganizowanym przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Brodni. Już po wyjeździe z miejsca zakwaterowania można było spróbować wspaniałych przysmaków serwowanych  przez doświadczone kulinarnie Panie (koreczki z ogórkiem i kabanosem) uzupełnionych smakowitymi nalewkami. Celem podróży w piątek były Kąty Rybackie na Mierzei Wiślanej, gdzie uczestnicy wycieczki popłynęli żaglówkami po Zalewie Wiślanym i poznali techniki połowowe na tym akwenie w lokalnym, przyportowym muzeum. Następnym celem podróży było poznanie słynnego już Przekopu Mierzei w Nowym Świecie nieopodal Krynicy Morskiej. Ważnym poznawczo punktem była również wycieczka do Muzeum Stuthoff w Sztutowie, tu zapoznaliśmy się z historią obozu koncentracyjnego i smutnym losem więźniów. Długi spacer nad brzeg Zatoki Gdańskiej dopełnił program przewidziany na pierwszy dzień pobytu. Kilkaset metrów od muzeum znaleźliśmy zakwaterowanie w Pensjonacie „Baron”, którego nie tylko cechuje wyśmienite jedzenie, ale również komfortowe warunki do wypoczynku i zabawy.

 Drugi dzień pobytu to wycieczka do Trójmiasta, a ściślej mówiąc do Sopotu i Gdańska. Sopot przyjął nas lekka mżawką, ale nie popsuło to nam nastrojów i poznaliśmy nieco historii miasta oraz takich miejsc jak: Grand Hotel, Dom Zdrojowy, latarnia morska, ulica Bohaterów Monte Casino, Krzywy Domek i oczywiście wejście na słynne molo, gdzie stężenie jodu na końcu jest 2-krotnie większe niż na początku. Wrażenie zrobiły też jachty cumujące  w marinie sopockiej i słony smak wód  ze zdroju  „ Święty Wojciech” tłoczonych z głębokości 800 m. Gdańsk z tysiącami ciekawych miejsc zmusił nas do wyboru klasyki zwiedzania, czyli Głównego Miasta. Spacer „Drogą Królewską” nie był zbyt uciążliwy, gdyż był okraszony przewodnickimi wiadomościami i widokami urokliwych budowli: Bramy Wyżynnej, Katowni, budynku Bractwa Św. Jerzego, Złotej Bramy, Domu Uphagena, Ratusza, pomnika Neptuna i Dworu Artusa. Ogromne wrażenie zrobił wygląd budowanej 159 lat Bazyliki Mariackiej oraz jej wnętrze, gdzie umieszczono takie perełki jak: tryptyk „Sąd Ostateczny” Memmlinga zrabowany przez Pawła Beneke na Morzu Północnym w okresie wojen Hanzy z Anglią, ołtarz główny, zegar astronomiczny Hansa Düringera, Tablica Dziesięciorga Przykazań i wiele innych. Spacer wzdłuż Długiego Pobrzeża i podziwianie 8 bram wodnych ze słynnym „Żurawiem” oraz krzyżackiej „Ołowianki” dopełniły zwiedzanie Głównego Miasta. Po drodze do pensjonatu pojechaliśmy jeszcze na Westerplatte, zapoznając się  z Wojskową Składnicą Tranzytową i  początkami  wybuchu II Wojny Światowej. Na Westerplatte trwają jednak szeroko zakrojone prace archeologiczne i wiele miejsc jest obecnie niedostępnych. Ten dzień również zakończył się zabawą z tańcami integracyjnymi, w której mimo zmęczenia wzięli udział prawie wszyscy uczestnicy wyjazdu.

W dniu powrotu odwiedziliśmy jeszcze Stegnę z jej najważniejszym zabytkiem Kościołem pod wezwaniem Serca Pana Jezusa. Absolutnym unikatem jest płócienny obraz sufitowy z 1688 roku. Na powierzchni 450 m² artysta barwnie przedstawił Zmartwychwstanie Chrystusa i kilku przypowieści biblijnych: o dziesięciu pannach, spotkanie Chrystusa z Samarytanką, niesienie krzyża i wskrzeszenie Łazarza. Nad prezbiterium widać tematykę Sądu Ostatecznego. Autorem tego niezwykłego dzieła jest Reinhold Schneider, to największy tego rodzaju obraz w Polsce i jeden z największych w Europie. Powrót do domu przez Malbork nie mógł pominąć zwiedzenia Zamku Krzyżackiego. Pod opieką przewodników zamkowych mogliśmy podziwiać unikatową architekturę, wnętrza, eksponaty, wyposażenie oraz ciekawą historię państwa, które nam przysporzyło wielu kłopotów od 1309r., gdy Malbork został stolicą, aż do początków Wojny Trzynastoletniej w 1457r., gdy zamek został sprzedany królowi Kazimierzowi IV Jagiellończykowi przez najemników czeskich. Uczestnicy zgodnie przyznali, że wyjazdy integracyjne są potrzebne  i stanowią prawdziwą odskocznię  od codziennych trosk i obowiązków. Każdy dzień naszego pobytu w pensjonacie kończył wspaniała zabawa taneczna i spotkania integrujące grupę. Duże podziękowania za zorganizowanie wyjazdu należą się Paniom z Koła Gospodyń: Annie Badziak, Agnieszce Skowronek i sołtys Danucie Czupryniak. W niedzielę wieczorem nieco zmęczeni, ale pełni miłych wrażeń  wróciliśmy do domu.  

Andrzej Zieliński

Skip to content