Wigilia „Przedsiębiorcy dla samotnych” w Buczku

Tradycją stały się już wigilie środowiskowe organizowane w gminie Buczek. Również w bieżącym roku dla osób starszych i samotnych z inicjatywy wójta Bronisława Węglewskiego, a przy wsparciu organizacyjnym Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Buczku zorganizowano spotkanie mieszkańców z całej gminy przy stole wigilijnym.

W br. wigilia odbyła się 21 grudnia w sali GOKiS w Buczku. Uroczystość wigilijna odbyła się  w odświętnie udekorowanej sali, gdzie przyjęto blisko 130 uczestników.

Środki finansowe i rzeczowe na zorganizowanie wigilii udało się wygospodarować w dużej części od sponsorów.

W nastrój wieczerzy i radosnego oczekiwania na narodzenie Pana wprowadziła zebranych orkiestra dęta Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Buczku pod batutą Adama Kobalczyka przepiękną kolędą „Bóg się rodzi”.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Starosta Łaski Piotr Wołosz, Wicestarosta Łaski Teresa Wesołowska, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Dębkowski, Przewodniczący Komisji Transportu, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Łaskiego Jerzy Gawlik, Komendant PSP st. brygadier Piotr Rudecki,  Komendant Powiatowy Policji młodszy insp. Piotr Bielewski, Prezes Powiatowy OSP RP w Łasku dh Wojciech Pokora.  

Nie zabrakło też radnych, przedstawicieli wszystkich jednostek OSP, którzy przywieźli samotne osoby z poszczególnych miejscowości gminy Buczek. Życzenia świąteczno – noworoczne dla wszystkich obecnych złożyli Starosta Łaski Piotr Wołosz, Wicestarosta Teresa Wesołowska,  Wójt Bronisław Węglewski oraz pozostali goście.

W trakcie brzmienia kolęd łamano się opłatkiem i składano życzenia.

Nad organizacyjną stroną wigilii,  pieczę sprawowała szefowa GOPS Joanna Jarosławska.

Przed wieczerzą wigilijną nastąpiło tez rozstrzygniecie konkursu literackiego pod nazwą „Magia Świat Bożego Narodzenia” przygotowanego i przeprowadzonego przez kierownictwo Biblioteki Gminnej w Buczku. Pani Alicja Hans wręczała wraz z wójtem Bronisławem Węglewskim nagrody za najlepsze wiersze i opowiadania o tematyce bożonarodzeniowej.

Kolacja wigilijna była szczególnie uroczysta, świąteczna z zachowaniem tradycyjnego postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Bachorzyna ze swoją szefową Jadwigą Ratajczyk przez 3 dni przygotowywały najwspanialsze wytwory wigilijnej sztuki kulinarnej. Tradycyjne, postne potrawy, pięknie przyrządzone i podane wzbudzały zachwyt uczestników wigilii smakiem i wyglądem. Potrawy przygotowywane przez Panie smakowały wyśmienicie wszystkim gościom wieczerzy wigilijnej. 

Wspólne świętowanie w atmosferze radosnego oczekiwania na Narodzenie  Chrystusa, sprzyja integracji lokalnej społeczności, bliższemu poznaniu, wysłuchaniu radości i trosk dnia codziennego znajomych i sąsiadów, a także wspólnym śpiewaniu kolęd.

W atmosferę zbliżających się Świąt wprowadziły także lokalne zespoły artystyczne działające przy GOKiS: orkiestra dęta pod dyrekcją Adama Kobalczyka, zespół „Bogoria” z kierownikiem artystycznym Zbigniewem Mierzwińskim, a także znakomita wokalistka Paulina Makulska w towarzystwie akompaniamentu w aranżacji Łukasz Maciejewskiego.

W repertuarze wszystkich  zespołów wokalnych i instrumentalnych mogliśmy usłyszeć najpiękniejsze polskie  kolędy i pastorałki, te bardziej i mniej znane. Wszyscy uczestnicy wigilii zostali obdarowani przez wójta i kierownika GOPS paczkami, które podobnie jak produkty na stół wigilijny można było zakupić dzięki sponsorom i darczyńcom, wśród których znaleźli się: Elżbieta Praśkiewicz, Grzegorz Głowiński, Jan Dawicki, Paweł Lis, Krzysztof Subczyński, Anna Moder, Grzegorz Kępa, Anna Błońska ,Wojciech Kłos, Bogdan Tarczewski, Bronisław Węglewski, Zbigniew Borek, Prywatny Punkt Weterynaryjny, Wojciech Pokora.

 

Wspólne świętowanie przeciągnęło się do późnych godzin nocnych, a na koniec wójt gminy Bronisław Węglewski dziękując gościom za obecność, artystom za wspaniałą prezentację słowno-muzyczną, a paniom ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich z Bachorzyna za wyśmienite posiłki już zaprosił wszystkich na wigilię za rok.  

Andrzej Zieliński

 

Skip to content