Truskawkowy Buczek

28 czerwca 2021r w Świetlicy Wiejskiej w Bachorzynie odbyło się spotkanie poświęcone truskawce, pochodzącej z buczkowskiego zagłębia truskawkowego. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Buczku.

Gmina Buczek położona jest w zagłębiu truskawkowym i na tę okoliczność co roku organizowane jest przez władze Gminy-Krajowe Święto Truskawki, w którym aktywnie zawsze uczestniczą członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Bachorzyna. 

Jednak drugi już rok święto to nie może się odbyć, ze względu na pandemię koronawirusa.  Mimo to członkinie nie poddają się i nadal kultywują tradycję. Organizują spotkania z zachowaniem wszelkiej ostrożności, celem  przetwarzania tego niesamowitego owocu  jakim jest  truskawka, pochodząca z buczkowskiego zagłębia truskawkowego.

Tak też  temu służyło zorganizowane spotkanie, z wykorzystaniem  truskawki.

Członkinie podczas spotkania sporządziły nalewkę truskawkową, która jest wpisana na listę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jako regionalny produkt Gminy Buczek; wykonały z truskawek konfiturę bachorzyńskich babek.

Ponadto panie ze Stowarzyszenia upiekły 5 rodzajów ciast, z truskawką   w roli głównej.

Na zakończenie członkinie zaśpiewały własną piosenkę o truskawce.

W spotkaniu oprócz członkiń Stowarzyszenia uczestniczyli zaproszeni goście w osobach :

– Wicestarosta Powiatu Łaskiego – Pani Teresa Wesołowska

– Przewodniczący Rady Gminy w Buczku – Pan Andrzej Zieliński

– Dyrektor GOKiS w Buczku – Pani Jolanta Nietupska

  oraz Pani Aleksandra Zielińska i Pan Krzysztof Kędrak.

 

Skip to content