Truskawkowe żniwa zakończone – 2015

Projekt pn.: „Buczkowska truskawka – marką województwa łódzkiego”
współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
III Osi Priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013

FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU REGIONU ŁÓDZKIEGO

W dniach 27-28 czerwca 2015 roku w Gminie Buczek odbyło się I Krajowe Święto Truskawki. Patronat nad tegorocznymi obchodami objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień.
Święto odbyło się w tym roku w ramach projektu pn.: „Buczkowska truskawka-marką województwa łódzkiego”” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Impreza po raz pierwszy ma rangę święta krajowego. Gminę Buczek zaszczycili swoją obecnością goście nie tylko z gmin i powiatów, ale także województwa i kraju.
W tym roku gościliśmy: Jacka Marciniaka Szefa Gabinetu Politycznego Premiera Janusza Piechocińskiego ,Wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli Mieczysława Łuczaka,Tomasza Drabika Doradcę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, Wicemistera Skarbu Cezarego Gabryjączyka, Arkadiusza Góraj Asystenta Kancelarii Premiera Rady Ministrów Cezarego Tomczyka
Parlamentarzystów: Andrzeja Owczarka, Cezarego Grabarczyka, Artura Dunina, ,Marka Matuszewskiego, Cezarego Olejniczaka,Agnieszkę Hanajczyk, Andrzeja Biernata. Jarosława Klimasa Wicewojewodę Łódzkiego, Witolda Stępnia Marszałka Województwa Łódzkiego wraz z Dyrektorami Departamentów Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego Marka Mazura, Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Łódzkiego Dorotę Ryl,Katarzynę Szczepaniak Dyrektora Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych,Wiceprezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Krzysztofa Nowaka przedstawicieli instytucji i agencji rolniczych, Prezesa WFOŚiGW w Łodzi Tomasza Łyska, Prezesa Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Pana Waldemara Brosia, Prezydent Miasta Łódź Hannę Zdanowską, Komendanta Wojewódzkiej Policji w Łodzi Pana Dariusza Banachowicza oraz przedstawicieli władz powiatowych i gminnych, przedstawicieli straży pożarnej, policji i służb medycznych.

Jak co roku odbyło się kilka konkursów związanych z truskawką. Głównymi sponsorami nagród w wszelakich konkursach jakie miały miejsce na tegorocznym I Krajowym Święcie Truskawki byli:
-Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
-Krajowa Rada Izb Rolniczych
-Urząd Marszałkowski w Łodzi
-Wójt Gminy Buczek

Osoby biorące udział w konkursie na najładniejsze ciasto truskawkowe: Małgorzata Niedzielska, Irena Janicka, Maja Janicka, Iwona Przerywacz, Beata Strucka, Jolanta Kowalczyk, Anna Izydorczyk, Sylwia Jędrysiak, Beata Grącka, Beata Sobala, Katarzyna Sobala, Kamila Świątek, Iwona Świątek, Jolanta Izydorczyk, Wiktor Olszewski, Jarosław Sawicki, Elżbieta Brzezińska, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Bachorzyna , Ewa Bartosik, Milena Kowalczyk, Wioletta Pisarska, Paulina Malinowska, Agnieszka Kośka, Monika Grącka, Agnieszka Chudobińska.
Nagrody główne w konkursie na najładniejsze ciasto truskawkowe ufundowali:
– Krajowa Rada Izb Rolniczych ze środków z Funduszu Owoców i Warzyw;
– Urząd Marszałkowski w Łodzi;
– Gmina Buczek.
Osoby nagrodzone to:
I miejsce : Jolanta Izydorczyk
II miejsce: Irena Janicka
III miejsce: Jolanta Kowlaczyk
IV miejsce: Piekarnia Buczek
V miejsce: Jarosław Sawicki
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia w postaci wyrobów mleczarskich ufundowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Łasku oraz Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Radomsku.

Osoby biorące udział w konkursie na nalewkę truskawkową: Janina Niedzielska, Irena Janicka, Damian Zawiasa, Janina Radomska, Mariusz Kowalczyk, Małgorzata Niedzielska, Sławomir Izydorczyk, Paweł Jędrysiak, Beata Grącka, Beata Sobala, Katarzyna Sobala, Maciej Zawiasa, Janina Zawiasa, Paweł Świątek, Paulina Szewczyk, Izabela Knul, Grzegorz Pawłowski, Alicja Niedzielska, Beata Strucka, Jadwiga Gębarowska, Agnieszka Chudobińska, Wiktor Olszewski, Mariusz Łechtański, Lucyna Wolna, Paulina Malinowska, Małgorzata Kubiak, Monika Grącka, Renata Pietrzyk, Grażyna Badziak, Iwona Świątek, Małgorzata Olszewska, Halina Olszewska

Nagrody główne w konkursie na nalewkę truskawkową ufundowała Krajowa Rada Izb Rolniczych ze środków z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, Urząd Marszałkowski,Gmina Buczek.Osoby nagrodzone:
I miejsce : Beata Sobala
II miejsce: Irena Janicka
III miejsce: Małgorzata Niedzielska
IV miejsce: Grażyna Badziak
V miejsce: Paweł Jędrysiak Nagrody pocieszenia w postaci toreb z dużą zawartością produktów mleczarskich zostały ufundowane przez Okręgową Spółdzielnie Mleczarską w Łasku oraz Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Radomsku.

Po raz pierwszy w tym roku rozegrany został „Truskawkowy Turniej Piłki Nożnej” o puchar Wójta Gminy na boisku“Orlik” przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Buczku „Truskawkowy Turniej Piłki Nożnej” o puchar Wójta Gminy. Po zaciętej i sportowej walce z dwóch grup do finału zakwalifikowały się 4 druźyny. W rundzie finałowej drużyny grały systemem „każdy z każdym”, z której został wyłoniono zdobywcę Pucharu, były to następujące drużyny:
1. „„Piękni i Młodzi”
2. „Bachorzyn”
3. „Oldboy Buczek”
4. Wola Bachorska
Najlepszym strzelcem Turnieju zostali egzekwo- Tomasz Walczak- z Bachorzyna oraz Mateusz Dobroszek z „Oldboy Buczek”
Na boisku sportowym „Orlik” przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Buczku odbyły też się różnego rodzaju rozgrywki sportowe dla maluchów. Najmłodsi otrzymali gadżety oraz słodkości ufundowane przez Wójta Gminy Buczek

W dniu 28.06.2015 r. na I Krajowym Święcie Truskawki w Buczku odbyła się rywalizacja „siłaczy”. W konkursie wzięło udział 5 zawodników w następujących konkurencjach:
– spacer farmera
– waga płaczu
– wycisk sztangi na ławeczce oraz podrzut ze sztangą.
Zabawie towarzyszyła liczna publiczność, zgłosili się również ochotnicy, którzy chcieli sprawdzić swoją tężyznę fizyczną. Dla zwycięzców zostały ufundowane przez Wójta Gminy Buczek atrakcyjne nagrody rzeczowe.

W dniu 28 czerwca już po raz drugi odbył się Truskawkowy Wyścig Kolarski.
Około stu kolarzy , głównie z województwa łódzkiego, wystartowało w tym wyścigu . Trasa wiodła po bardzo dobrych nawierzchniach dróg gminnych i powiatowych co dało efekt w postaci przeciętnych prędkości rządu 40 km/h – jak w profesjonalnym peletonie. Zresztą wśród uczestników znaczna część to byli kolarze ścigający się nadal w formule Masters. Gmina Buczek postarała się o właściwe zabezpieczenie trasy wyścigu, przez świetnie zorganizowanych strażaków z OSP Buczek, Malenia, Grzeszyn, Brodnia i Wola Buczkowska, wspieranych przez drużynę z Komendy Powiatowej Policji w Łasku.
Fundatorem nagród był Wójt Gminy Buczek Bronisław Węglewski. W wyścigu kolarskim brali  również udział mieszkańcy Gminy Buczek. Pierwsze miejsce podobnie jak w roku ubiegłym zajął Marek Górecki z Buczku, drugie Alek Jendryka z Buczku, trzecie Piotr Skibiński z LuciejowaNa placu imprezy rozstawione były namioty z truskawkowymi specjałami, stoiska promocyjne   i  branżowe związane z produkcją truskawki.  Zorganizowano również pokaz garncarstwa, który cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych. Chętni mogli ulepić własne projekty naczyń z gliny. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych: przygotowano specjalnie dla nich przedstawienie dla dzieci (kącik malucha), wesołe miasteczko oraz przejażdżki na kucach.  Była także prezentacja kulinarna deseru z truskawkami przygotowywanego przez Teatr Kulinarny Krzysztofa Górskiego oraz gulasz pieczarkowy ufundowany przez  firmę Małgorzaty i Macieja Stec z Aleksandrówka.W sobotę na buczkowskiej scenie wystąpił zespół Calibra, zespół MiG, zespół After Party, zespół B-qll, Róże Europy oraz gwiazda wieczoru Ira, natomiast w niedzielę kabaret Sakreble, zespół Piękni i Młodzi, Margaret i zespół Pectus.

Tegoroczne święto  zostało zorganizowane w ramach projektu „Buczkowska truskawka – marką województwa łódzkiego”, na który  Gmina Buczek jako jedyna gmina wiejska w województwie łódzkim otrzymała dofinansowanie na promocję marki w wysokości prawie 850 tysięcy złotych ( na dwa lata po 425.tys.zł.) Dofinansowanie pochodzi z funduszy Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (III Oś Priorytetowa Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013). Pieniądze przeznaczone  zostały na organizację święta truskawki jak również na działania związane z promocję truskawki.  Projekt „Buczkowska truskawka – marką województwa łódzkiego” realizowany był w latach 2014.-2015

Gmina Buczek z budżetu gminy nie dokłada  żadnych środków i nie  osiąga żadnego zysku z tej imprezy. Największym sukcesem i zyskiem dla nas jest zadowolenie mieszkańców z udanej zabawy   oraz rozgłos na całą Polskę, ponieważ tegoroczne Święto Truskawki przyciągnęło około 30 tysięcy osób. Już teraz zapraszamy serdecznie za rok.
Skip to content