Truskawka 2009 – Już po święcie

„Wojewódzkie Święto Truskawki” 27 czerwca 2009r.

 

X Jubileuszowy Przegląd Orkiestr Dętych, występy gwiazd polskiej estrady Lidii Kopani i Dody to główne , ale nie jedyne atrakcje
II Wojewódzkiego Święta Truskawki w Buczku.
Od wielu lat corocznie w ostatni weekend czerwca nasza gmina jest organizatorem „Święta Truskawki”. Tegoroczne święto odbyło się w ostatni weekend czerwca na terenach Gminnej Spółdzielni w Buczku.
Święto – do niedawna gminne – dziś o statusie wojewódzkim podsumowuje zbiory tego szlachetnego, delikatnego, ale smacznego owocu.
Patronat na tegorocznym Świętem objęli Minister Rolnictwa i Marszałek Województwa.

W gminie Buczek jest wielu plantatorów truskawek, dlatego też święto to wpisało się w tradycje naszej miejscowości.
Dla wielu ludzi prowadzących niewielkie kilku- bądź kilkunastoarowe plantacje, zbiory truskawek stanowią ważny zastrzyk finansowy w domowym budżecie, ale są też więksi plantatorzy posiadający kilkuhektarowe plantacje.
II Wojewódzkie Święto Truskawki w bieżącym roku miało szczególną oprawę poprzedziły je długie przygotowania. Święto po raz pierwszy trwało 2 dni. Wójt podjął decyzję o zaproszeniu największych gwiazd polskiej estrady: uczestniczki polskiej edycji Eurowizji Lidii Kopani oraz wywołującej zawsze emocje i zainteresowanie Dody.
Jasnym dla organizatorów był też fakt, że należy się liczyć z wielotysięcznym tłumem fanów zaproszonych artystek.
Wójt Gminy w porozumieniu z Powiatową Komendą Policji opracował strategię zabezpieczenia święta. Oprócz policji, pracowników gminy nad bezpieczeństwem osób czuwało ok. 50 strażaków. Druhowie wszystkich jednostek z terenu gminy przez dwa dni zabezpieczali teren kierując ruchem, informując osoby przyjezdne o miejscach parkowania i dbając o bezpieczeństwo uczestników święta. Wszystkie te środki bezpieczeństwa były bardzo istotne, gdyż według danych policji w obchodach święta wzięło udział ponad 20 tys. osób. Było to ogromne wyzwanie organizacyjne zważywszy na fakt, że Buczek liczy nieco ponad 1.000 mieszkańców.
W tym roku Buczek był też organizatorem X Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych.
Święto rozpoczęto o godzinie 16.00 w sobotę blokiem występów artystycznych przygotowanych przez dzieci i młodzież – doskonalących swoje umiejętności w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Buczku.

Wśród licznych lokalnych artystów mogliśmy podziwiać:
* Olę Grzymską w układzie tanecznym do muzyki Michaela Jacksona.
Publiczność oklaskiwała :
* dziecięcy zespół wokalny „BUCZKOWIANKI”,
* dziecięce i młodzieżowe zespoły taneczne „ILUZJA I i II”,
* młodzieżowy zespół wokalny „KANA”,
* dziecięcy i młodzieżowy zespół tańca ludowego „BUCZKOWIACY”,
* zespół wokalny „KOD”.
* kabaret „CUDOKI”.
Ponadto ogromne wrażenie zrobili na widzach Oliwia Jakubczak i Wiktor Krakowski wykonując ekspresyjne tańce latynoamerykańskie, a także tańce standardowe.

W bloku artystycznym Łaskiego Domu Kultury mogliśmy zobaczyć:
* Zespół Tańca Nowoczesnego „Wena”,
* Chór „Echo Leśne”
* Kabaret Seniora „Rydz”
* Zespół Wokalno – Muzyczny „Spółka z o.o.”

Pierwszy dzień święta zakończyły występy zespołów:
* Hip-Hop, „AnDreo&Karina”, a do tańca grał zespół „Cu-Dens” oraz Dj Massive.

Uroczystości niedzielne rozpoczęły się marszem gwiaździstym 6 orkiestr wykonujących znane i lubiane utwory. W przeglądzie wzięły udział orkiestry dęte z Buczku, Sędziejowic, Kwiatkowic, Łasku, Widawy i Pajęczna. Celem przeglądu była prezentacja dorobku artystycznego amatorskich orkiestr dętych oraz upowszechnienie kultury muzycznej w środowisku lokalnym głównie wśród młodzieży i strażaków ochotników.

Oficjalne otwarcie imprezy nastąpiło o godz. 17.00 w niedzielę.
Corocznie gościmy na święcie parlamentarzystów, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, a także organizacji społecznych i politycznych różnych szczebli. Również w tym roku zaproszonych gości powitali w imieniu mieszkańców Gminy Wójt Bronisław Węglewski i Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Zieliński.
Wśród gości obecni byli: Wiceminister rolnictwa Pan Artur Ławniczak oraz Marszalek Województwa Łódzkiego Pan Włodzimierz Fisiak. Na święto przybyli też parlamentarzyści: posłowie Mieczysław Łuczak, Artur Dunin, Wojciech Szczęsny – Zarzycki, a także Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Pan Marek Mazur. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych powiatu, gmin oraz dyrektorzy i kierownicy powiatowych i wojewódzkich służb i inspekcji. Patronat medialny nad świętem objęła TVP oddział w Łodzi.
W części oficjalnej wręczone zostały puchary dla orkiestr dętych. Rozstrzygnięto też konkurs na najlepsze ciasto truskawkowe, fraszkę truskawkową i największy owoc.
Wśród Jury wybierającego najlepsze ciasto panowała zgoda, że wszystkie ciasta są wyśmienite i powinny być nagrodzone, a może nawet uzyskać status potraw regionalnych. Marszałkowi Fisiakowi najbardziej do gustu przypadło ciasto z truskawkami i winogronami, a ksiądz naszej parafii zajadał się truskawkowymi babeczkami.
Nagrody w Konkursach

Najsmaczniejsze ciasto truskawkowe:
1 miejsce – Sponsor Główny „Włodan” Sobala Agnieszka Czestków
1 miejsce – Sponsor AGRICO Janina Cieplucha Wola Bachorska
2miejsce – Sponsor AGRICO Danuta Kłos Malenia
2 miejsce – Sponsor AGRICO KŁW Buczek
2 miejsce – Sponsor AGRICO Anna Pokorska Buczek
2 miejsce – Sponsor AGRICO Sawicki Jarosław
2 miejsce – Sponsor AGRICO Pietroniec Magdalena
2 miejsce – Sponsor AGRICO Izydorczyk Jolanta
2 miejsce – Sponsor AGRICO Tobijańska Teresa Józefatów
2 miejsce – Sponsor AGRICO Lewska Renata Buczek

Fraszka Truskawkowa:
1 miejsce – Sponsor Główny „Włodan” Tadeusz Charmuszko- Suwałaki
2 miejsce – Sponsor AGRICO Katarzyna Grabarz- Bachorzyn
3 miejsce – Sponsor AGRICO Jolanta Rejmonczyk- Zelów

Wyróżnienie: Danuta Kłos-Malenia, Wojciech Rataj-Łódź

Największy owoc truskawkowy:
1 miejsce – Jan Drękowski Sponsor AGRICO waga 143gramów (odmiana truskawki Vikat)
2 miejsce – Kazimierz Ratajczyk Sponsor AGRICO waga 65 gramów
3 miejsce – Dariusz Walczak Sponsor Główny „Włodan” waga 60 gramów

Największy producent (uhonorowani statuetką Ministra Rolnictwa)
1 miejsce – Daniel Bednarek
2 miejsce – Piotr Kujawin
3 miejsce – Barbara Michalak
Wiele atrakcji podczas święta przewidziano też dla najmłodszych. Dzieci aż do godz. 20.00 mogły korzystać z urządzeń wesołego miasteczka: karuzeli, zamku dmuchanego, a także przejazdu bryczką. Można było też skonsumować grochówkę, a na straganach wzięciem cieszyły się gofry z truskawkami
i kiełbaski.
Po rozstrzygnięciu konkursów uczestnicy święta mogli zobaczyć i usłyszeć:
* Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Sędziejowicka”,
* Zespół Ludowy „Buczkowiacy”,
* Kabaret „Sakreble”,
* Koncert Lidii Kopani,
* Występy zespołów: Venator, Bogom Nocy Równi, H‘ernest
Natomiast koncert gwiazdy wieczoru Dody wypełnił niemal w całości kilku hektarowy plac przed sceną. Widzowie przez ponad 1,5 godziny bawili się wraz z artystką.
Imprezę zakończyła zabawa taneczna, poprzedzona pokazem sztucznych ogni.
Władze gminy wyrażają podziękowanie gospodarzom obiektów Gminnej Spółdzielni w Buczku oraz firmie Anny i Witolda Moderów za udostępnienie miejsca i obiektów użytkowych podczas uroczystości. Kierują też podziękowania do sponsorów i darczyńców za wszelkie formy pomocy,
Wśród darczyńców i sponsorów, bez których święto nie miałoby takiego kształtu i nie uzyskałoby takiej rangi należy wymienić:
Firmę WŁODAN – Andrzeja Włodarczyka, Marszałka Województwa Łódzkiego Włodzimierza Fisiaka, Firmę Korbanek, a także firmy z Gminy Buczek: Gucinex – firma Pana Rajmunda Krakowskiego, Market TOM-KOR w Buczku, Pan Daniel Błoński, Bank Spółdzielczy Warta Oddział w Buczku. Sponsorami są również: BANK BGŻ, Bank Polskiej Spółdzielczości, Marian Janowski – Europejskie Centrum Gospodarcze, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, Bioclar – Szkilnik, Centroplast, Wobet – Hydret.
Firmom rolniczym, dziękujemy za to, że przyczyniły się do wsparcia organizacyjnego i nadania imprezie „fachowo – rolniczego” charakteru.
Są to: Haygrove, Agrimpex, Scotts, Poland Plants, Yara, Hydromel.
Podczas święta przeprowadzono szkolenie dla potencjalnych beneficjentów PROW 2007-2013 ( grupy producentów rolnych).
Materiały informacyjne na w/w temat były dostępne w sektorze rolniczym podczas II Wojewódzkiego Święta Truskawki w Punkcie Konsultacyjnym Instytutu Sadownictwa
i Kwiaciarstwa ze Skierniewic. Uczestnikami szkolenia było 50 rolników z terenu gminy Buczek.

[ngg src=”galleries” ids=”12″ display=”basic_thumbnail”]

Skip to content