Sprawdzian umiejętności strażackich w Buczku

1 września 2019 r. na placu GS w Buczku odbyły się Gmine Zawody Sportowo – Pożarnicze. Zawody były pretekstem do sprawdzenia sprawności i gotowości bojowej druhówi zgromadziły blisko 250 osób dopingujących druhów z poszczególnych jednostek OSP.

zawody strażackie 2019

W zawodach wzięło udział około 100 strażaków reprezentujących 12 drużyn: osiem drużyn męskich ze wszystkich jednostek OSP, 2 drużyny kobiece z Maleni i z Buczku oraz dwie młodzieżowe drużyny pożarnicze z Buczku.
Zawody rozpoczęły się zbiórką wszystkich druhów biorących udział w zawodach na placu przy Gminnej Spółdzielni. Meldunek o gotowości do zawodów złożył Komendant Gminny druh Wiktor Papuga Prezesowi Zarządu Gminnego i Wójtowi Gminy Buczek druhowi Bronisławowi Węglewskiemu. Kosz upominków i chóralne 100 lat wywołało wzruszenie u lubianego przez strażaków solenizanta druha prezesa Bronisława Węglewskiego. Wszystkie drużyny przygotowywały się do zawodów we własnym zakresie, a tory zadaniowe zostały rozłożone znacznie wcześniej przed zawodami.

zawody strażackie 2019

W tym roku w komisji sędziowskiej znaleźli się przedstawiciele wszystkich jednostek z terenu gminy, a sędzią głównym został mł. brygadier Waldemar Kędziak z Komendy Powiatowej PSP w Łasku, który wsparty pomocą druhów z poszczególnych jednostek starał się sprawnie przeprowadzić poszczególne konkurencje i ustalić kolejność miejsc. Zawody przeprowadzono sprawnie, a uwagi dotyczące ewentualnych błędów były komunikowane dowódcom poszczególnych drużyn. Wyniki poszczególnych zespołów przedstawiane były na bieżąco, co było ważne zarówno dla widzów, jak i startujących druhów.
Zawody rozgrywano w dwóch konkurencjach: w biegu sztafetowym i konkurencji rozwinięcia bojowego. Na wstępie zadanie wykonały drużyny młodzieżowe dziewcząt i chłopców z Buczku oraz drużyny żeńskie z Maleni i z Buczku. Drużyny młodzieżowe, nie miały jednak konkurentów w swoich kategoriach, był to więc rodzaj pokazu i sprawdzenia swoich umiejętności. Za przygotowanie do zawodów drużyn młodzieżowych należą się podziękowania i gratulacje, podobnie jak w poprzednich zawodach druhowi naczelnikowi Włodzimierzowi Czechowi z jednostki w Buczku.

zawody strażackie 2019

Wśród drużyn kobiecych zespół z Maleni, lider poprzednich zawodów powiatowych 4 sekundami wygrał z drużyną kobiecą z Buczku. Drużyny były bardzo dobrze przygotowane, a w związku ze zwycięstwem drużyny z Maleni w ostatnich zawodach powiatowych oba zespoły będą reprezentować naszą gminę w zawodach powiatowych również w bieżącym roku.
Do rywalizacji w kategorii A – mężczyzn przystąpiły drużyny z OSP Malenia, OSP Buczek, OSP Czestków, OSP Wola Buczkowska, OSP Brodnia, OSP Luciejów, OSP Gucin i OSP Grzeszyn.

Zawody rozegrane zostały w konkurencjach:

Sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami,
Ćwiczenie bojowe,
Rozwinięcie bojowe MDP,
Bieg sztafetowy 400 m z przeszkodami MDP.

Wyniki klasyfikacji wyglądały następująco:
1 miejsce MDP Buczek dziewczęta: 94pkt + 937pkt = 1031 pkt
1 miejsce MDP Buczek chłopcy: 101pkt + 937pkt = 1038 pkt

Kategoria C – kobiet:
1 miejsce OSP Malenia: bieg sztafetowy 68,1 sec. ćwiczenie bojowe 47,4sec – 115,5 pkt
2 miejsce OSP Buczek: bieg sztafetowy 72,2 sec ćwiczenie bojowe 67,9sec – 140 pkt

Kategoria A – mężczyzn
1 miejsce OSP Buczek: bieg szt. 59,8sec ćw. bojowe 37,7sec + 5pkt kary – 102,5 pkt
2 miejsce OSP Malenia bieg szt. 58,6sec + 5pkt kary ćw. bojowe 40,7sec – 104,3 pkt
3 miejsce OSP Wola Buczkowska bieg szt. 60,5sec ćw. boj. 39,1sec + 5pkt kary – 104,6 pkt
4 miejsce OSP Brodnia bieg szt. 63,1sec ćw. bojowe 49,5sec – 112,6 pkt
5 miejsce OSP Grzeszyn bieg szt. 65,7sec ćw. bojowe 52,4sec – 118,1 pkt
6 miejsce OSP Gucin bieg szt. 68,8sec ćw. bojowe 55,5sec – 124,3 pkt
7 miejsce OSP Luciejów bieg szt. 73,5sec ćw. bojowe 46,5sec + 15pkt kary – 135 pkt
8 miejsce OSP Czestków bieg szt. 80 sec. ćw. bojowe 47,9sec + 10pkt kary – 137,9 pkt

Wójt Bronisław Węglewski dziękując wszystkim druhom za zaangażowanie i bardzo dobre wyniki w szkoleniu przyznał nagrody pieniężne laureatom gminnych zawodów sportowo-pożarniczych, wręczając dyplomy i puchary pogratulował zwycięzcom, podziękował wszystkim druhom za zaangażowanie i udział w zawodach i życzył strażakom wielu sukcesów nie tylko w innych zawodach, ale i rzeczywistych akcjach ratowniczo – gaśniczych.
Laureatom zawodów drużynom MDP z Buczku, drużynom kobiecym z Maleni i Buczku oraz drużynom męskim z Buczku i Maleni, które będą reprezentować gminę Buczek na zawodach powiatowych 15 września w Łasku, Wójt Bronisław Węglewski życzył satysfakcji i dumy z osiagnięć, kwalifikacji do zawodów wojewódzkich, a wszystkich widzów i kibiców zapraszał do wsparcia drużyn podczas zawodów w Łasku w dniu zawodów powiatowych.

Andrzej Zieliński

Skip to content