Puchary Wójta Gminy Buczek dla najlepszych wędkarzy

Wszyscy chyba lubimy, gdy w menu pojawia się ryba. Nie wiele też osób – głównie z powodu koronawirusa Covid 19 – pojedzie z pewnością w tym roku nad morze, by zjeść pieczoną lub grillowaną rybę. Jest jednak tu na miejscu piękne i zdrowe  hobby, na świeżym powietrzu, nad wodą, to wędkarstwo. Można w Stowarzyszeniu Wędkarzy Gminy Buczek uzyskać kartę poprzedzoną egzaminem  z wiedzy o zasadach połowu ryb, zakupić sprzęt, wnieś opłatę członkowską i korzystać  z łowiska nie tylko w sezonie urlopowym, ale przez cały rok.

Tradycją stały się już coroczne Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Buczek Bronisława Węglewskiego rozgrywane na zbiorniku retencyjnym, czyli popularnych „Stawach” w Buczku. W niedzielę 21 czerwca 2020 r. już od wczesnych godzin porannych 21 wędkarzy rywalizowało w zawodach wędkarskich o Puchar Wójta Gminy Buczek w trzech kategoriach: junior, senior – męskich i kat. kobiet. Wprawdzie w tej ostatniej kategorii wystartowała – podobnie jak w ubiegłym roku – tylko Monika Marynowska ze szkoły w Buczku, lecz wyposażona w profesjonalny sprzęt dzielnie towarzyszyła doświadczonym wędkarzom.

W kategorii juniorów najlepiej zaprezentowali się Kacper Rękiewicz, który złowił -3,315 kg ryb, Hubert Świtała,  złowił  1,425 kg ryb i Adrian Świtała- 590 g ryb, Chłopcy oprócz pucharów i dyplomów otrzymali też od Pana Wójta Bronisława Węglewskiego drobne upominki rzeczowe.

W kategorii seniorskiej pierwsze miejsce przypada Stanisławowi Wlazłowskiemu, który złowił 1,255 kg ryb, drugie miejsce zajął Robert Urbaniak – 1,215 kg ryb, a trzecie Bartłomiej Jędryka -1,075 kg ryb,  wszyscy otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe .

Do dyspozycji wędkarzy są 2 oddzielone od siebie wąską śluzą zbiorniki. Oba są corocznie zarybiane i przez cały rok materializują się  wokół nich zainteresowania 87 wędkarzy z Koła Wędkarskiego. W ramach Koła szczególnie prężnie działa Stowarzyszenie Wędkarzy Gminy Buczek skupiające 53 wędkarzy, w tym 13 osób w wieku szkolnym.

Stowarzyszenie Wędkarzy we współpracy z Kołem Wędkarskim organizuje też szereg zawodów sportowych, oprócz wspomnianych wyżej Zawodów o Puchar Wójta, również Zawody o tytuł Mistrza Koła Wędkarskiego, Zawody o Puchar Prezesa, Zawody Nocne.

Wędkarstwo w Buczku cieszy się wielkim powodzeniem, zbiorniki rekreacyjne w weekend mają praktycznie zajęte prawie wszystkie stanowiska, w dni powszednie łowi się tylko na drugim stawie.

Wędkarze sami dbają o zarybienie zbiorników, w br. wpuszczono do stawów około 400 kg narybku: karpia, amura, szczupaka oraz lina. Gospodarz Włodzimierz Ratajczyk dba o czystość łowiska, wykoszenie traw, utrzymanie upustów, porządkuje teren wokół stawów. W zbiornikach można złowić dość duże ryby, wiosną na II stawie złowiono szczupaka o długości 80 cm.

Zawody zorganizowane przez Zarząd Stowarzyszenia przebiegły w miłej,  koleżeńskiej atmosferze, dopisała pogoda, a po wręczeniu nagród Pan Wójt Bronisław Węglewski podziękował wędkarzom  za  udział w zawodach, pogratulował zwycięzcom, a wszystkim życzył sukcesów w połowach i życiu osobistym.

Andrzej Zieliński

Skip to content