Lokomotywa po wiedzę

Łódzki Dom Kultury od 1 kwietnia 2022 r. rozpoczyna realizację projektu „Lokomotywą po wiedzę – Eco Fashion – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”, który dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Projekt został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

W projekcie biorą udział dzieci z Gminy Buczek

Sercem projektu jest stworzenie przez uczestników, 32 grupy dzieci w wieku 7-14 lat z ośrodków kultury województwa łódzkiego, pokazu mody ekologicznej ECO FASHION. Przygotowane i zaprezentowane lokalnej publiczności pokazy będą uczestniczyć w konkursie w dwóch kategoriach: na najlepszy strój ekologiczny i najlepszy pokaz mody.

Wszystkie działania merytoryczne projektu ukierunkowane są zatem na stworzenie pokazu mody ekologicznej – dlatego jego uczestnikom dostarczona będzie wiedza i umiejętności uwzględniające ekologiczny charakter pracy artystycznej – dzieci będą uczestniczyć w 4 typach warsztatów, w trakcie których wykorzystane będą materiały z recyklingu i upcyklingu do wykonania ekologicznych strojów pokazu.

Warsztaty te bazować będą na idei zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska, każdy warsztat poprzedzony zostanie  prezentacją dotyczącą tego, czym jest ekologia, w jakim celu dbamy o środowisko naturalne i oszczędzamy energię, czym jest segregacja odpadów i czemu ona służy (pojęcia recyklingu i upcyklingu), jakie nawyki trzeba w sobie wykształcić, abyśmy mogli o sobie powiedzieć, że dbamy o środowisko i rozumiemy zagrożenia, jakie niesie za sobą nadmierny konsumpcjonizm, degradacja ekosystemów, czym jest efekt cieplarniany, nadmierny wyrąb lasów czy tzw. fast fashion i co robić, aby ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, zapobiec powstawaniu odpadów i jak je zagospodarować i dlaczego warto zastanowić się zanim coś wyrzucimy – jedzenie, odzież, papierowe pudełko.

Partnerami projektu, oprócz 32 ośrodków kultury z województwa łódzkiego, są Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, która na potrzeby realizacji warsztatów udostępni swoją nowo otwartą przestrzeń czyli Akademickie centrum Designu oraz Politechnika Łódzka – Instytut Architektury Tekstyliów. Warsztaty przeprowadzone zostaną przez pracowników uczelni:

WARSZTAT Z PROJEKTOWANIA UBIORÓW Z SUROWCÓW ODZYSKANYCH (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi – Akademickie Centrum Designu) – dr Beata Marcinkowska i dr Maciej Bohdanowicz.

WARSZTAT Z PRAKTYCZNEGO WYKONYWANIA UBIORÓW Z SUROWCÓW ODZYSKANYCH (Politechnika Łódzka – Instytut Architektury Tekstyliów) – dr Aleksandra Wereszka i dr Monika Czarska.

Z ramienia Łódzkiego Domu Kultury WARSZTAT Z TWORZENIA MODOWYCH AKCESORIÓW EKOLOGICZNYCH przeprowadzi Julita Pierzchała (Pracownia JUPIENTER), realizatorka warsztatów ekologiczno-plastycznych z wieloletnim doświadczeniem.

W 32 partnerskich ośrodkach kultury odbędzie się również WARSZTAT O IDEI ZRÓWNOWAŻONEGO ZARZĄDZANIA ZASOBAMI ŚRODOWISKA, który przeprowadzą przedstawiciele Ośrodka Działań Ekologicznych ŹRÓDŁA.

Uzupełnieniem wszystkich działań warsztatów ekologiczno-artystycznych będzie wizyta wszystkich grup w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Uroczysty finał projektu, podczas którego zaprezentowane zostaną zwycięskie prace oraz rozdane nagrody dla uczestników konkursu, odbędzie się w Łódzkim Domu Kultury w dniu 30 listopada 2022 roku.

Skip to content