Kolonie letnie uczniów we Władysławowie

W okresie  wakacji od wielu lat staraniem przede wszystkim Prezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Wójta Gminy Buczek Bronisława Węglewskiego dzieci z rodzin rolników   z naszej gminy mogą wyjechać na kolonie letnie, a w czasie ferii zimowych również na zimowiska.

Pobyt na koloniach finansowany jest głównie ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, w części ze środków budżetowych gminy i rodziców. Organizatorem wyjazdu jest Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników w Warszawie. 

W tym roku dzieci wyjechały nad morze do Władysławowa, gdzie przebywały od 10 do 18 sierpnia.

kolonie letnie dzieci we Władysławowie

Dla 35 dzieci z rodzin rolniczych z gminy Buczek i sąsiednich gmin,  częstokroć był to pierwszy  wyjazd w życiu nad morze. Ośrodek „Bałtyk”  w którym mieszkały dzieci znajduje się w bezpośredniej bliskości plaży nadmorskiej, a wspaniała pogoda pozwalała w pełni korzystać z kąpieli morskich i obiektów sportowo-rekreacyjnych. Koloniści poznali port, jego historię, kutry i metody połowów. Wszyscy popłynęli też w krótki rejs morski w sąsiedztwie Półwyspu Helskiego.

Były też wycieczki autokarowe na Przylądek Rozewie, gdzie można było poznać historię i zasady funkcjonowania lamp morskich oraz Gdyni. To miasto choć powstało w okresie międzywojennym ma piękną i bogatą historię, a najciekawszym bodaj miejscem są nabrzeża portowe, gdzie obok „Błyskawicy” i „Daru Pomorza” można wejść do oceanarium, czy też zwiedzić Muzeum Marynarki Wojennej. Koloniści podziwiali tu nie tylko wspaniałe statki, samoloty i broń, ale poznali też chlubną historię obrony wybrzeża. Oprócz wycieczek realizowano program wychowawczy i kulturalno oświatowy również w placówce, na który oprócz dyskotek składały się zajęcia integracyjne, sportowe i artystyczne jak: olimpiada sportowa, zgadywanka terenowa, randka w ciemno, śluby  i chrzest kolonijny.

Władysławowo to miejsce wypoczynku tysięcy urlopowiczów, w mieście można było wejść do parku linowego, „domku do góry nogami”, zwiedzić aleję gwiazd sportu, a także podziwiać choćby piękne urwiska Wąwozu Chłapowskiego w Nadmorskim Parku Krajobrazowym oraz nadmorskie klify.

Wszystkim uczestnikom kolonii zapewniono dowóz autokarami, a podczas dowozu na kolonie i powrotu z kolonii opiekę wychowawczą. Po powrocie dzieci są bardzo zadowolone z pobytu na kolonii, pełne wrażeń, miały możliwość zwiedzania, zabawy i aktywnego wypoczynku. 

Andrzej Zieliński

Skip to content