Kolejne Święto Truskawki już za nami – galeria zdjęć

Buczkowska truskawka ma szansę być rozpoznawalną w Polsce i w świecie marką województwa

 

Niezwykle popularne Święto Truskawki jest organizowane corocznie w czerwcu, w gminie Buczek. Gmina Buczek to gmina w województwie łódzkim słynąca z tego, że na jej terenie oraz na terenie powiatu łaskiego znajdują się największe plantacje truskawek. Od roku 2009 Święto Truskawki organizowane było  w randze święta wojewódzkiego, od roku 2014 impreza ma charakter krajowy. W tym roku VI Krajowe Święto Truskawki odbyło się  pod Patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas Święta Truskawki wręczano akty nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Buczek dla nadbrygadiera Grzegorza Janowskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi, gen. bryg. pil. Ireneusza Nowaka zastępcy Inspektora Sił Powietrznych w  i Pana Jerzego Pniewskiego.

 

VI Krajowe Święto Truskawki to wydarzenie, które oprócz promocji truskawek łączy w sobie różnorodne elementy tradycji i obyczajowości regionalnej, jest elementem budowania tożsamości lokalnej, uwzględniając wieloletnie tradycje regionu. I pewnie ta dbałość władz gminy o promocję i kultywowanie tradycji regionu spowodowała, że  w imprezie plenerowej, która odbyła się 25-26 czerwca 2022 roku w Buczku wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób z całego kraju. Głównym przesłaniem święta było pokazanie atutu regionu, którym jest truskawka oraz zaprezentowanie muzyczno-kulturalnego widowiska. Impreza ma łączyć pokolenia, dlatego i w tym roku odbyły się występy zespołów, które zgromadziły tę młodą i trochę starszą widownię.  Prezentacje artystyczne łączyły muzykę popularną, znaną ze stacji radiowych z charakterystycznym dla regionu brzmieniem zespołów lokalnych. W tym roku wśród wielu artystów, na buczkowskiej scenie zaprezentowały się gwiazdy formatu ogólnopolskiego, w tym  Zespół Kombii, Feel, Big Cyc, gwiazdy disco polo tj. Zenek Martyniuk, Shazza, MIG, Etna i Skaner. Wszyscy artyści byli niewątpliwą atrakcją truskawkowego weekendu. Na imprezie w Buczku było coś dla ucha, ale i dla ciała. Gmina Buczek przygotowała smakowite wydarzenia. Było także coś dla wyobraźni. Konkurs na „Najbardziej Pomysłowe Udekorowanie Ciasta Truskawkowego” oraz „Konkurs Rękodzieła Najbardziej pomysłowy gadżet truskawkowy” . W konkursach swoje pomysły i wielką pasję pokazali wszyscy uczestnicy konkursów. Oceny dokonywali Honorowi Obywatele Gminy Buczek, posłowie i inni.

W konkursie na „Najbardziej Pomysłowe Udekorowanie Ciasta Truskawkowego” wyniki przedstawiały się następująco:

1 miejsce koło Gospodyń Wiejskich w Brodni

2 miejsce Pani Ewelina Woźniak

3 miejsce Pani Iwona Wojciechowska

4 miejsce Pani Alicja Kociołek

5 miejsce Pani Irena Janicka

6 miejsce Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Bachorzynie

Natomiast w konkursie na rękodzieło „Najbardziej pomysłowy gadżet truskawkowy”:

1 miejsce Pani Kamila Michoń

2 miejsce  Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Bachorzynie

3 miejsce  Pani Kinga Szadkowska

4 miejsce Pani Aneta Jarończyk

5 miejsce Pani Joanna Woźny

6 miejsce Pani Sylwia Strucka

7 miejsce Pani Aneta Pieńkowska

8 miejsce Pani Wioletta Jędrysiak

9 miejsce Pani Anna Izydorczyk

 

Wszyscy uczestnicy konkursów zostali obdarowani nagrodami ufundowanymi przez firmę LUPOL, Krajową Radę Izb Rolniczych, Fundusz Promocji Owoców i Warzyw, a także firmę VILLARO. Uczestnicy konkursów otrzymali ponadto torby z tradycyjnymi produktami mleczarskich z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łasku

Nie zabrakło stoisk z produktami tradycyjnymi, które wśród uczestników imprezy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wiejskie chleby, smalec, pieczone mięsa to, oprócz wyśmienitych ciast z truskawkami, jedna z atrakcji tej imprezy. Wydarzenie w Buczku zgromadziło liczne stoiska z rękodziełem ludowym. Swoje wspaniałe stanowiska wyeksponowały: Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Bachorzynie i Koło Gospodyń Wiejskich w Brodni. Lokalni artyści zaprezentowali dorobek kulturalny tak charakterystyczny dla tego regionu. W programie imprez towarzyszących i tym razem nie zabrakło kolejnej edycji Pokazów Super Enduro.

 

Wzorem lat ubiegłych rozegrana została także Truskawkowa Liga w piłce nożnej. O puchar Wójta Gminy w rozgrywkach uczestniczyło 5 drużyn z Gminy Buczek. Zwycięzcą ligii została drużyna OSP Buczek , II miejsce zajęła drużyna Market TOM-KOR Buczek, III miejsce Auto – Komis Czestków. W rozgrywkach wzięły udział także: drużyna Wola Boska Bachorska oraz FC Spoceni Brodnia. Nagrody w postaci bonów podarunkowych  ufundował Wójt Gminy Buczek. Wybrano także najlepszego strzelca turnieju, którym został Wojciech Buczkowski oraz bramkarza, którym został  Welsam Macedo.

 

W przyszłym roku Święto Truskawki odbędzie się 24-25.06.2023r. Chcielibyśmy aby na przyszłorocznej edycji święta wystąpiły następujące zespoły Weekend, Boys a także Baciary, Cleo oraz Golec Orkiestra.

Do zobaczenia za rok na VII Krajowym Święcie Truskawki w Buczku!

Serdecznie  podziękowania wszystkim przybyłym uczestnikom VI Krajowego Święta Truskawki oraz m.in.: sponsorom, Kołu Gospodyń Wiejskich, Strażom, Komendzie Powiatowej Policji, obsłudze medycznej, ochronie, pracownikom i wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji Święta Truskawki.

 

 

Organizatorzy składają podziękowania sponsorom VI Krajowego Święta Truskawki w Buczku:

 1. Występ Zenka Martyniuka finansowała firma WŁODAN
 2. Występ zespołu Skaner finansowała firma SANEL
 3. Występ zespołu ETNA finansowało Europejskie Centrum Gospodarcze Pan Marian Janowski
 4. Występ zespołu KOMBII współfinansowała firma BIOEKO nawozy organiczne Brodnia Dolna Pan Paweł Piechel
 5. Występ zespołu MIG współfinansowała firma Wywóz Nieczystości Stałych i Płynnych Wiesław Strach

 

Sponsorzy strategiczni:

 1. Krajowa Rada Izb Rolniczych Fundusz Promocji Owoców i Warzyw
 2. Firma Włodan
 3. Europejskie Centrum Gospodarcze Marian Janowski
 4. Wywóz Nieczystości oraz Przewóz Ładunków Wiesław Strach
 5. firma BIOEKO nawozy organiczne Brodnia Dolna Pan Paweł Piechel
 6. Firma Sanel
 7. Firma GEOCOVER –producent agrowłókniny
 8. Mariusz Tyluś Firma Transportowa TYLUŚ TRANSPORT
 9. EKO-DOM CIENIEWSKI BUCZEK
 10. Marek Paluszkiewicz ROFUNGO Pieczarkarnia Wola Buczkowska
 11. Firma STEC Maciej i Małgorzata Stec
 12. Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”
 13. METERING P. Anna i Witold Moder

 

Pozostali sponsorzy:

 1. GRANUM Wodzierady
 2. Firma Kansyn P. Tomasz Kansy
 3. Firma RID Kapiczyścy
 4. Rajmund Krakowski Firma Sprzęt-Kop i Gucinex
 5. Centrum Konferencyjno-wypoczynkowe Dzikie wino
 6. Hurtownia alkoholi MARKUS
 7. Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy BRONISZE
 8. Firma VILLARO- moda męska
 9. Szczepan Pawlicki Ośrodek Szkolenia Kierowców
 10. Market TOM-KOR Krzysztof Tomczyk
 11. Zakład Wędliniarski Bogdan Tarczewski
 12. Punkt Weterynaryjny Buczek Błaszczykiewicz, Chojancki, Gawlik,
 13. Zakład Mięsny Kępa
 14. Firma IND-AGRO Adam Chromik

 

Skip to content