Już po „Święcie Truskawki” – 2012
Jak co roku w ostatni weekend czerwca Gmina Buczek była organizatorem Wojewódzkiego Święta Truskawki, które łączy w sobie różnorodne elementy tradycji i obyczajowości regionalnej i – oprócz promocji truskawek, jest elementem budowania tożsamości lokalnej, w najwyższym stopniu uwzględniając tradycje regionu. Święto stanowiło swoiste podsumowanie zbiorów tego smacznego owocu.
Patronat nad tegorocznymi obchodami objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień oraz Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska.
Wojewódzkie Święto Truskawki odbyło się w tym roku w ramach projektu pn.: „Wojewódzkie Święto Truskawki–Buczek 2012” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Impreza po raz czwarty już ma rangę imprezy wojewódzkiej a swoją obecnością gminę Buczek zaszczycają goście zarówno ze szczebla kraju, województwa, powiatu jak i gminy.
Pan Wicepremier Waldemar Pawlak zgodnie z uchwałą Rady Gminy Buczek nr XVIIII/135/2012 otrzymał tytuł Honorowy Obywatel Gminy Buczek. Odznaką tą zostali wyróżnieni także Pan Adam Moder –wieloletni Naczelnik Gminy i Prezes OSP Buczek , Jan Jambrożek-lekarz rodzinny, Pani Maria Kaczorowska – Dyrektor Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Pan Wiesław Golański- Z-ca Dyrektora Zarządu Wykonawczego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Atrakcji było mnóstwo, najmłodsi mogli odwiedzić wesołe miasteczko i pojeździć konno, starsi natomiast oddawali się zdrowej rywalizacji, walcząc w truskawkowych konkursach.
Zaplanowano wiele występów, nie tylko gwiazd estrady ale również zespołów regionalnych. Impreza łączyła pokolenia, więc na buczkowskiej scenie obok zespołów z miejscowego GOKiS-u wystąpił zespół Budka Suflera, Horyzonty, Lady Ga-Ga Imitation, natomiast drugiego dnia gości bawił zespół Golec Orkiestra i Bayer Full.
Były również przedstawienia dla dzieci i kabarety, a prawie wszystko co się działo miało związek z szeroko pojętym pojęciem truskawki, jako że głównym przesłaniem Święta było pokazanie truskawki w różnych aspektach jej wykorzystania.
Zabawa jak co roku zgromadziła liczne stoiska handlowe, gastronomiczne, rękodzieła ludowego w postaci pokazu garncarstwa.
Panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Bachorzynie kusiły słodką soczystą truskawką w postaci babeczek, ciast i nalewek truskawkowych. Kto jeszcze nie próbował musi obowiązkowo to zrobić! Odbyła się także wystawa maszyn rolniczych.
Na scenie odbyły się konkursy i ich rozstrzygnięcia a jury w postaci naszych gości wręczało nagrody.
Najlepszym strzelcem został Tomasz Marecki z Buczku (53 bramki), natomiast Andrzej Lotczyk z Bachorzyna został najlepszym bramkarzem. W nagrodę otrzymali firmowe piłki.
W konkursie na Poncz truskawkowy I miejsce zajęła Katarzyna Bordowicz i w nagrodę otrzymała aparat fotograficzny firmy NIKON , II miejsce Michał Bogdanowicz, który otrzymał namiot , natomiast III miejsce zajęła Maja Janicka i otrzymała zraszacz bijakowy.
W konkursie na fantazyjna babeczkę truskawkową I miejsce zajęła Pietroniec Magdalena i również otrzymała aparat firmy NIKON, II miejsce zajęła Irena Janicka i w nagrodę otrzymała namiot, natomiast Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Bachorzynie zajęło III miejsce i w nagrodę otrzymali śpiwór.
Wszyscy uczestnicy konkursów na poncz i babeczkę otrzymali ponadto torby z produktami mlecznymi finansowane przez OSM Łask i Pana Prezesa Jerzego Skorka.
Współfinansującym nagrody w konkursach był także Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich z Panem Prezesem Waldemarem Brosiem.
W konkursie na piosenkę o truskawce przyznane zostały 3 I miejsca Zespołowi Cu-dens, Przedszkolakom z Buczku i Pani Aleksandrze Zielińskiej wraz z Karolina Badowską.
Laureaci otrzymali namioty, zestawy kosmetyków firmy AVON, firmowe plecaki, narzędzia ogrodnicze i inne drobne upominki. Nagrody zostały ufundowane przez Pana Bronisława Węglewskiego – Wójta Gminy Buczek.
Na scenie nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu, który odbył się w ramach projektu pn.: „Wojewódzkie Święto Truskawki – Buczek 2012” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 na znak promocyjny oraz logo marki regionalnej Gminy Buczek.
Konkurs wygrał Pan Łukasz Badziak, który w nagrodę za pomysłowe logo otrzymał komputer oraz bilety na termy uniejowskie.
Bilety na termy ufundowane przez Pana Burmistrza Uniejowa Józefa Kaczmarka były nagrodami także w innych konkursach.
Dobra zabawa zgromadziła w obu dniach ok. 40 tyś osób. Święto Truskawki w Buczku ma za sobą wieloletnią tradycję a przed sobą miejmy nadzieję, że długą przyszłość.
Już teraz wszystkich zapraszamy do odwiedzenia w przyszłym roku naszej Gminy. Zapewniamy, że atrakcji nie zabraknie!