Już po „Święcie Truskawki 2010”

Już po raz trzeci w Buczku odbyło się Wojewódzkie Święto Truskawki, wcześniej obchody miały charakter gminny, bądź powiatowy. W tym roku ostatni weekend czerwca zgromadził kilkanaście tysięcy miłośników dobrej zabawy i rozrywki. Dwudniowe święto obfitowało w atrakcyjny program artystyczny i sportowy. Nie zabrakło też ofert handlowych i gastronomicznych stoisk oferujących swoje produkty i napoje, a także ofert atrakcji wesołego miasteczka. Można też było odbyć przejażdżkę konną, zobaczyć pokaz wyrobów garncarskich i napić się piwa truskawkowego.
W sobotę prezentowały się głównie zespoły lokalne: KANA, Bogoria, a także zespół Hip-Hop.
Na boisku „Orlik 2012” w Buczku rozegrano rodzinne potyczki sportowe, a w sali gimnastycznej ZSPiGP odbył się V Turniej Asów z udziałem najlepszych zawodników tenisa stołowego w Polsce, którego założeniem była promocja tenisa stołowego w naszej gminie – szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
Na scenie prezentowały się też zespoły: Kasandra, zespół wokalny Beaty Binek oraz taneczny Funfair crew.
Magnesem dla młodszej części widzów, był sobotni występ zespoły Boys, którego umiejętności taneczne i talent wokalny podziwiało kilkanaście tysięcy widzów.
Po występie zespołu wiele osób bawiło się jeszcze do północy w rytmie popularnej muzyki tanecznej. Nie mniej atrakcyjnie wyglądał też program niedzielny. Już od godziny 10.00 na boisku „Orlika” w Buczku zmagały się 4 zespoły o puchary Marszałka Województwa i nagrody Wójta Buczku w I Piłkarskim Turnieju Sołectw Gminy Buczek 2010r.
Na scenie prezentowały się w tym dniu m.in. Orkiestra Dęta GOKiS z Buczku, zespół folklorystyczny Rajka z Bełchatowa, zespół Sentito, zespoły i grupy taneczne z Domu Kultury w Zelowie, a także zespół taneczny Buczkowiacy.
Rzec by można tradycyjnie już dopisała pogoda, a wystawcy jak co roku zaprezentowali swoje stoiska handlowe i promocyjne. Oficjalni goście przyjechali na obchody w słoneczne niedzielne popołudnie. Po powitaniu gości przez Wójta Buczku Bronisława Węglewskiego i Przewodniczącego Rady Andrzeja Zielińskiego uroczystego otwarcia Święta dokonali Marszałek Województwa Włodzimierz Fisiak i wiceminister Rolnictwa Artur Ławniczak.
Wśród gości znaleźli się przedstawiciele rządu, obu izb parlamentu, władz wojewódzkich z Wojewodą Jolanta Chełmińską, Urzędu Marszałkowskiego, sejmiku samorządowego, a także władz samorządowych powiatu i gmin.
W tym roku podczas uroczystości Święta Truskawki punktem kulminacyjnym było nadanie najlepszym rolnikom odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”. Wśród odznaczonych znaleźli się: Stanisław Borowiecki, Mieczysław Grabarz, Edward Izydorczyk, Grzegorz Krakowski, Józef Kubicki, Henryk Lipiński, Piotr Ludwisiak, Marian Mikołajewski, Stanisław Niemiec, Zdzisław Niciak, Dawid Pyrek, Tadeusz Sikalski, Jolanta Świątek, Dorota Taborowska i Krystyna Tosik
Odznaczenia wręczyli: minister Artur Ławniczak oraz asystent ministra rolnictwa Radosław Grzegorczyk.
 
Odznaczenia dla największego plantatora truskawki w tym roku otrzymali: Daniel Bednarek – Wilkowyja – 7.5 ha, Jolanta Piechal – Czestków- 2.3 ha i Katarzyna Wypych – Luciejów 2 ha.
Najwięcej emocji i radości wywołał na scenie konkurs na najlepszą truskawkową nalewkę. Osiem różnego rodzaju nalewek degustowali prominentni goście, którzy znaleźli się w jury m.in. posłowie, Wojewoda Jolanta Chełmińska, Marszałek Włodzimierz Fisiak i księża.
Jury najbardziej przypadły do gustu nalewki Pań z Kowalewa: Teresy Pogockiej i Jolanty Głowackiej. Obie Panie uhonorowano nagrodami rzeczowymi.
Scena wypełniona była przez długi czas osobami, które były laureatami konkursów: Truskawka w obiektywie, ekologicznego, konkursu plastycznego pod nazwą „Mieszkam w truskawkowej gminie”, finalistów Mistrzostw Polski w tenisie stołowym: P. Podsędek i W. Uzarczyk.
Laureaci konkursów otrzymali nagrody rzeczowe i okolicznościowe puchary oraz medale.
Wśród gości zaproszonych znaleźli się Włodzimierz i Euzebiusz Smolarkowie. Nasi wspaniali sportowcy należący do 2 generacji piłkarskich wręczyli w towarzystwie Marszałka Włodzimierza Fisiaka i Wójta Bronisława Węglewskiego nagrody dla najlepszej drużyny „Wojewódzkiej Orlikowej Ligi Mistrzów 2010r.” ”- dziewcząt SP Buczek.
Wręczono też nagrody za „Piłkarską Ligę Sołectw Gminy Buczek 2010r”. Przypomnijmy, że w powyższym Turnieju organizowanym przez animatorów Orlików w Buczku i w Czestkowie wystartowało 16 zespołów reprezentujących sołectwa z całej gminy.
Zwycięsko z potyczek wyszedł zespół z Bachorzyna, który w finale pokonał 3:1 drużynę z Buczku. Na III miejscu uplasował się zespół z Czestkowa F wygrywając w takim samym stosunku bramek jak finaliści z drużyną z Brodni. Drużyny grające w finałach oprócz pucharów i medali otrzymali nagrody rzeczowe w postaci toreb podróżnych, piłek i strojów sportowych.
Wielki aplauz wywołały też występy kabaretu „Klakier” i zespołu „Karuzela”.
Choć było wiadomo, ze najwięcej widzów zgromadzi zespół, który był gwiazdą wieczoru. Większość mieszkańców gminy i tysiące gości podziwiali w niedzielę występy Piotra Kupichy i zespołu Feel.
Na zakończenie imprezy władze samorządowe gminy, które były organizatorem i gospodarzem „Święta Truskawki” przygotowały pokaz sztucznych ogni, którego efekty pirotechniczne i wizualne wzbudziły ogromny entuzjazm wśród publiczności.
Samorząd Gminy Buczek składa serdeczne podziękowania Marszałkowi Województwa Włodzimierzowi Fisiajkowi i Ministrowi Rolnictwa Markowi Sawickiemu za objęcie patronatem „Święta Truskawki 2010 r.” w Buczku.
Dziękujemy też sponsorom m.in. Firmom: „Włodan”, „Korbanek”, „Gucinex”, „TOM-KOR”, Małgorzacie i Maciejowi Stecom, a także darczyńcom, strażakom OSP, policji, pracownikom Urzędu Gminy i wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji i bezpieczeństwa w czasie imprezy
.
 A. Z.
[ngg src=”galleries” ids=”1″ display=”basic_thumbnail” images_per_page=”200″ number_of_columns=”4″]
Skip to content