Ferie, ferie i po feriach…

Zmiany klimatu powodują, że w grudniu tylko przez 2 dni mieliśmy śnieg, a obecnie podczas ferii śnieg możemy zobaczyć tylko na zdjęciach, w telewizji, w internecie lub wybierając się w góry. Z tej ostatniej propozycji doświadczenia prawdziwej zimy ze śniegiem skorzystało kilkanaście osób z gminy Buczek wyjeżdżając na 10 dni w czasie ferii  do Białego Dunajca. Ośrodek „Bernadeta”, w którym zamieszkały dzieci cechuje nie tylko wysoki standard w zakresie warunków mieszkaniowych.

Zimowiska  sfinansowane zostały  głównie  ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, w części ze środków budżetowych gminy Buczek i opłat rodziców. Organizatorem wyjazdu był Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników w Warszawie. 

Związek zagwarantował autokarowy przewóz uczestników zimowisk i autokary na wycieczki, a ponadto bardzo dobre warunki lokalowe pokoje 2-4 osobowe z pełnym węzłem sanitarnym, opiekę wychowawczą, medyczną, ubezpieczenie, sale gier i zabaw ze stołem tenisowym, bilardem i „piłkarzy- kami” , salę dyskotekową, a przede wszystkim wyśmienite jedzenie.

wypoczynek zimowy - dzieci z BuczkuPodczas pobytu uczestnicy zimowisk z gminy Buczek, Radomska, Szadku, Drużbic  realizowali  także ciekawy program wychowawczy uwzględniający aktywny wypoczynek. Przewidziano  też kilka wycieczek krajoznawczych. Po raz pierwszy wiele osób jeździło też na nartach na stoku w Białym Dunajcu.

Największą popularnością cieszył się wyjazd do aquaparku, kręgielni, na lodowisko w Zakopanem, a także zajęcia sportowe na sali gimnastycznej, zjazdy na pontonach pod Wielka Krokwią   i tzw. „góralski ślizg” na sztucznym torze. Stałym punktem spacerów są Krupówki, gdzie wszyscy  zamienili swoje kieszonkowe na pamiątki dla siebie i najbliższych.

Nie mogło też zabraknąć wycieczek z przewodnikiem, choćby do Doliny Kościeliskiej, do zabytkowego kościółka i na cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Pobyt w górach był przed konkursem skoków w Zakopanem, ale młodzież chętnie zwiedziła obiekty sportowe COS z kompleksem skoczni narciarskich.

Wszyscy z ciekawością oglądali treningi skoczków narciarskich i Puchar Polski w łyżwiarstwie szybkim na lodzie.

Ciekawym doświadczeniem  w obcowaniu z przyrodą tatrzańską był też  pokaz multimedialny w technice 3D najciekawszych szlaków tatrzańskich  i alpejskich, a także fauny i flory tatrzańskiej.

Niezapomniane wrażenia dawały choćby  zjazdy na „jabłuszkach”, a także wiele gier i zabaw integracyjnych: „ Konkurs Mam talent”, „Śluby kolonijne” z uczestnikami innych zimowisk, taneczne zabawy z układami choreograficznymi, filmy, wieczorne dyskoteki itp.

Nie było większych problemów zdrowotnych, oprócz katarów i sporadycznego bólu gardła nie zanotowano innych niedyspozycji zdrowotnych. Z dziećmi, które ze względów zdrowotnych nie mogły skorzystać z niektórych atrakcji realizowano zajęcia w ośrodku. Wiele dzieci po raz pierwszy było w górach.

W pamięci wszystkich pozostaną  cudne krajobrazy zimowych Tatr. Na uczestników zimowisk po powrocie oczekiwali stęsknieni rodzice, którzy bardzo cieszyli się z powrotu dzieci i z tego, że  wszyscy wrócili zdrowi.

Należy dodać, że od kilku lat głównym inicjatorem wyjazdów dzieci z rodzin rolniczych z naszej gminy, zarówno w okresie zimowym jak i letnim jest Wójt Gminy Bronisław Węglewski.

Duże podziękowania należą się też  Prezesowi Krajowemu Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników Tomaszowi Łukomskiemu  za wzorowe przygotowanie organizacyjne zimowisk.

Andrzej Zieliński

Skip to content