Działo się w Buczku – Buczkowska Truskawka 2016

Truskawka w ostatni weekend czerwca królowała w Gminie Buczek. Smakosze truskawki oraz miłośnicy różnych gatunków muzyki przybyli do Naszej Gminy nie zważając na pogodę,  która była dla Nas łaskawa i sprawiedliwa w sobotę upał, a w niedziele pokropił przelotny deszcz.
Patronat nad tegorocznym II Krajowym Świętem Truskawki  objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Łódzki oraz Marszałek Województwa Łódzkiego.
I już po raz drugi odbyło się w  randze święta krajowego. Gminę Buczek zaszczycili swoją obecnością goście nie tylko z gmin i powiatów, ale także województwa i kraju. W tym roku gościliśmy parlamentarzystów- posłów na Sejm RP w osobach: Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Bejda, Cezary Grabarczyk, Artur Dunin, Piotr Polak, Marek Matuszewski,  gościliśmy również: Karola Młynarczyka  Wicewojewodę Łódzkiego, Witolda Stępnia Marszałka Województwa Łódzkiego, Marka Mazura Przewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego, Ryszarda Krawczyka Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi, Dariusza Klimczaka Wicemarszałka Województwa Łódzkiego, Jolantę Zięba-Gzik Członka Zarządu Województwa Łódzkiego, gen. dyw. Jana Śliwkę  Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Katarzynę Szczepaniak Dyrektora Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych, Jerzego  Kazańskiego  Dyrektora  Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Karolinę Kępkę z WFOŚiGW w Łodzi, Waldemara Brosia Prezesa Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Dariusza Walichnowskiego  Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, Pawła Stępnia  Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej, Krzysztofa Banasiaka Prezesa Kółek Rolniczych, Krzysztofa Andrzejewskiego  Dyrektora Łódzkiej ARiMR, płk Dariusza Łyko- Wojewódzki Sztab Wojskowy w Łodzi, Annę Lamentę Dyrektora KRUS, Grażynę Czyżak- Agencja Rynku Rolnego, płk Roberta Gurzędę Dowódcę 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Gucinie, Annę Doliwę Prezesa Lokalnej Grupy Działania „Dolina rzeki Grabii” oraz przedstawicieli władz powiatowych i gminnych, przedstawicieli straży pożarnej, policji i służb medycznych.  

Tradycją stało się już uroczyste wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Buczek. W tym roku zgodnie z Uchwałą Rady Gminy Buczek tytuł został nadany: Jolancie Chełmińskiej, Kazimierzowi Perek oraz Jolancie Zięba-Gzik . Na scenie obecny był także gen. dyw. Jan Śliwka, któremu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Buczek nadany był wcześniej. Centrum Konferencyjno -Wypoczynkowe „Dzikie Wino” ufundowało pobyt w ośrodku dla Honorowych Obywateli Gminy Buczek. Przewodniczący Rady Gminy Buczek wraz z z Wójtem Gminy Buczek podczas oficjalnego otwarcia serdecznie podziękowali Pani Jadwidze Ratajczyk Prezes Koła Gospodyń Wiejskich z Bachorzyna za wielką pomoc okazaną w przygotowaniu tegorocznego święta. Uhonorowani zostali również wszyscy Prezesi OSP z Gminy Buczek: Wiktor Papuga, Tomasz Kaczmarek, Janusza Grącki, Zbigniewa Malinowski, Mirosław Grącki, Sławomir Latas, Ryszard Rzepa.
Nie mogło zabraknąć również konkursów związanych z truskawką. Do konkursu na najsmaczniejsze ciasto zgłosiło się19 osób, wyłoniono 5 zwycięzców:
I miejsce Marlena Cichosz – Łódź
II miejsce – Iwona Wojciechowska z Zelowa
II miejsce – Jolanta Izydorczyk z Woli Bachorskiej
IV miejsce – Irena Janicka z Sowińców
V miejsce – Anna Zelmozer-Waga z Zelowa
W konkursie na nalewkę truskawkową zgłosiło się 31 osób i również wyłoniono 5 zwycięzców:
I miejsce – Paweł Jędrysiak z Woli Bachorskiej
II miejsce – Łukasz Kwiatkowski z Bachorzyna
III miejsce – Małgorzata Niedzielska z Buczku
IV miejsce – Beata Sobala z Żaglin
V miejsce – Magdalena Sobala z Żaglin
Wszyscy uczestnicy oraz zwycięzcy otrzymali nagrody, które były ufundowane przez  Krajową Radę Izb Rolniczych, Fundusz Promocji Owoców i Warzyw, Marszałka Województwa Łódzkiego, Izba Rolnicza Województwa, Agencję Rynku Rolnego, Firmę MMER z Łasku, Firmę Finess z Łasku, Firmę LUPOL z Łasku,Okręgową Spółdzielnie Mleczarską w Łasku oraz Wójta Gminy Buczek.
W sobotni bardzo upalny dzień podczas II Krajowego Święta Truskawki na drogach od samego rana pojawili się kolarze. Przeprowadzony został Truskawkowy Wyścig Kolarski.  Wiesław Drygała „Chodząca encyklopedia kolarstwa” zaszczycił swoją obecnością tegoroczne Krajowe  Święto Truskawki i był głównym komentatorem wyścigu. Sędzią głównym był Karasiewicz Krzysztof. W wyścigu wzięło udział prawie 200 kolarzy, w tym wielu znanych z kategorii Masters. Marek Górecki z Buczku obronił  tytuł najlepszego kolarza z Gminy Buczek. Sponsorami nagród głównych byli: Krajowa Rada Izb Rolniczych, Wójt Gminy Buczek oraz Klub Rowerowy „Jastrzębie Łaskie”. Warto wspomnieć, że nagrodami były komplety kół szosowych oraz trenarzery. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim strażakom  Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Buczek za profesjonalne zabezpieczenie trasy wyścigu. Zmęczeni zawodnicy mogli skosztować truskawek oraz innych produktów związanych z tym „zacnym owocem”.
Podczas II Krajowego Święta Truskawki na boisku „Orlik” znajdującym się przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Buczku w rozgrywkach Truskawkowej Ligi Gminy Buczek wzięło udział 6 drużyn.
Po zaciętej i sportowej walce do finału Truskawkowej Ligi zakwalifikowały się 4 drużyny. W rundzie finałowej drużyny grały systemem „każdy z każdym”, z której został wyłoniony zwycięzca. W nagrodę zwycięzcy otrzymali bony gotówkowe do zrealizowania
w Przedsiębiorstwie Handlowym „Martpol” Andrzej Kłucjasz w Łasku.
I miejsce – „WICHURA BUCZEK” – bon o wartości 700 zł,
II miejsce – „OJCOWIE I SYNOWIE” – bon o wartości 500 zł,
III miejsce – „WOLA BACHORSKA” – bon o wartości 300 zł,
IV miejsce – „BACHORZYN” – bon o wartości 200 zł.
Spośród wszystkich zawodników został wyłoniony najlepszy bramkarz, którym okazał się MICHAŁ JAKÓBCZAK oraz najlepszy strzelec – PATRYK NICIAK. Otrzymali oni gadżety i słodkości ufundowane przez Wójta Gminy Buczek.
Na placu imprezy rozstawione były namioty z truskawkowymi specjałami, stoiska promocyjne i branżowe związane z produkcją truskawki. Nie zabrakło również  stoiska „Bachorzyńskich Babek”, które przez dwa dni prezentowały swoje kulinarne wypieki i specjały truskawkowe tj. nalewkę truskawkową czy konfiturę z truskawki. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych: wesołe miasteczko oraz przejażdżki na kucach. Była także prezentacja kulinarna deseru z truskawkami przygotowywanego przez Teatr Kulinarny Krzysztofa Górskiego oraz gulasz pieczarkowy ufundowany przez firmę Małgorzaty i Macieja Stec z Aleksandrówka.
Na scenie  tegorocznego Krajowego Świata Truskawki  pojawili się: Power-Play, Bayera, Żuki, Dżem-gwiazda sobotniego wieczoru, Michał Szpak, The Lovers, Freaky Boys, Defis, Desek, Classic, Mario Bischin, Doda-gwiazda niedzielnego wieczoru. Na koniec imprezy zarówno w sobotę jaki i w niedzielę pokaz sztucznych ogni rozświetlił buczkowskie niebo.
Największym sukcesem i zyskiem dla nas jest zadowolenie mieszkańców z udanej zabawy oraz rozgłos na całą Polskę.  Tegoroczne II Krajowe  Święto Truskawki przyciągnęło około 20  tysięcy osób.
Już teraz zapraszamy serdecznie za rok.
 
[ngg src=”galleries” ids=”6″ display=”basic_thumbnail” images_per_page=”200″ number_of_columns=”4″]
Skip to content