„Buczkowska truskawka – marką województwa łódzkiego” – 2014
W dniach 28- 29 czerwca 2014 roku w Gminie Buczek odbyła się impreza plenerowa pt.”Buczkowska truskawka- marką województwa łódzkiego” Patronat nad tegorocznymi obchodami objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień.
Święto odbyło się w tym roku w ramach projektu pn.: „Buczkowska truskawka- marką województwa łódzkiego”” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007- 2013. Impreza od 6 lat już ma rangę imprezy wojewódzkiej. Gminę Buczek zaszczycili swoją obecnością goście nie tylko z gmin i powiatów, ale także województwa i kraju.
W tym roku gościliśmy Cezarego Grabarczyka Wicemarszałka Sejmu RP, Marka Sawickiego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Andrzeja Biernata Ministra Sportu i Turystyki,Jacka Marciniaka Doradcę Gabinecie Politycznym w Ministerstwie Gospodarki, Parlamentarzystów:Mieczysława Łuczaka, Artura Dunina, Marka Matuszewskiego, Cezarego Tomczaka, Cezarego Olejniczaka, Andrzeja Owczarka, Jolantę Chełmińską Wojewodę Łódzkiego, Witolda Stępnia Marszałka Województwa Łódzkiego wraz z Dyrektorami Departamentów Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Marka Mazura Przewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego,Katarzynę Szczepaniak Dyrektora Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych, przedstawicieli instytucji i agencji rolniczych, z- ce WFOŚiGW w Łodzi Zbigniewa Stasiaka, prezesa Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Pana Waldemara Brosia, Komendanta Wojewódzkiej Policji w Łodzi Pana Dariusza Banachowicza oraz przedstawicieli władz powiatowych i gminnych, przedstawicieli straży pożarnej oraz policji.
Andrzej Biernat, Cezary Grabarczyk, Artur Bagieński, Jan Śliwka, Zbigniew Stasiak, Włodzimierz Wojtaszek, Marek Mazur zgodnie z Uchwałą Rady Gminy Buczek otrzymali tytuł Honorowego Obywatela Gminy Buczek. Centrum Konferencyjno – Wypoczynkowe „Dzikie Wino” ufundowało pobyt w ośrodku dla Honorowych Obywateli Gminy Buczek.
Jak co roku odbyło się kilka konkursów związanych z truskawką. Osoby biorące udział w konkursie na najsmaczniejsze ciasto truskawkowe: Katarzyna Sobala, Agnieszka Koper, Martyna Koper, Aneta Woźniak, Agnieszka Pawlak, Anna Izydorczyk, Sylwia Jędrasiak, Kamila Świątek, Iwona Świątek, Jolanta Izydorczyk, Beata Sobala, Magdalena Pacholec, Małgorzata Olszewska, Wiktor Olszewski, Elżbieta Gąsiorowska, Anna Żychowska, Patrycja Żak, Jolanta Kowalczyk, Mariusz Pietrzak, Beata Strucka, Ewa Niedzielska, Katarzyna Malinowska, Jarosław Sawicki, Małgorzata Ratajewska, Małgorzata Nowak, Sylwia Kędziak, Katarzyna Macugowska.
I miejsce: Jolanta Izydorczyk (nagroda robot kuchenny),
II miejsce: Jarosław Sawicki (nagroda sokowirówka),
III miejsce: Kamila Świątek (nagroda elektryczna szczoteczka do zębów),
IV miejsce: Jolanta Kowalczyk (nagroda – opiekacz),
V miejsce: Martyna Koper (nagroda – sekator).
Nagrody główne w konkursie na najsmaczniejsze ciasto truskawkowe ufundowali:
Krajowa Rada Izb Rolniczych ze środków z Funduszu Owoców i Warzyw;
Agencja Rynku Rolnego;
Gmina Buczek.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia wyroby mleczarskie ufundowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Łasku.
Osoby biorące udział w konkursie na nalewkę truskawkową: Światek Paweł, Bordowicz Iwona, Gębarowska Jadwiga, Knul Izabela, Pietrzyk Renata, Strucka Beata, Skowronek Agnieszka, Niedzielska Ewa, Zawiasa Damian, Pogocka Teresa, Zawiasa Maciej, Strzelczyk Katarzyna, Kowalczyk Mariusz, Pyrek Janina, Bolonek Magdalena, Mikołajewska Mariola, Świątek Iwona, Wodzyńska Eugenia, Kwiatkowska Ewelina, Grącka Beata, Bordowicz Katarzyna, Opieczyńska Joanna, Malinowska Katarzyna, Arendt Marcin, Olszewska Małgorzata, Olszewski Wiktor oraz Pogocki Paweł.
I miejsce : Świątek Paweł (nagroda – sokowirówka)
II miejsce: Knul Izabela (nagroda – żelazko)
III miejsce: Niedzielska Ewa (nagroda – elektryczna szczoteczka do zębów)
IV miejsce: Wodzyńska Eugenia (nagroda- sekator)
Nagrody główne w konkursie na nalewkę truskawkową ufundowała Krajowa Rada Izb Rolniczych ze środków z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, Agencję Rynku Rolnego oraz Gminę Buczek. Nagrody pocieszenia w postaci toreb z dużą zawartością produktów mleczarskich zostały ufundowane przez Okręgową Spółdzielnie Mleczarską w Łasku.
Odbył się również konkurs polegający na najszybszym zjedzeniu gofra z bitą śmietaną i truskawkami. W konkursie udział wzięli zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy. Pierwsze miejsce wśród Pań zajęła Beata Pach Dyrektor Łódzkiej Izby Rolniczej natomiast wśród Panów Andrzej Szymanek Starosta Powiatu Wieruszowskiego.
Klasyfikacja końcowa finałowych rozgrywek:1. Bachorzyn kapitan Rafał Witusik
2. Wichura Buczek k. Michał Jakóbczak
3. Auto Komis Czestków k. Rafał Szczepaniak
4. Wola Buczkowska – k.Przemysław Dobroszek
Najlepszym strzelcem został Tomasz Walczak z Bachorzyna, zdobył on 30 goli a najlepszym bramkarzem Paweł Szarzankiewicz. Wszystkie finałowe drużyny otrzymały puchary, dyplomy oraz po 16 kompletów dresów sportowych a najlepszy strzelec i najlepszy bramkarz po piłce. Nagrody zostały ufundowane przez Urząd Marszałkowski Departament Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Wójta Gminy Buczek.
W kategorii Open zwyciężyli:
1. Paweł Kaim
2. Karol Paśko
3. Micha Włodarczyk
W kategorii Junior zwyciężyli:
1. Emil Juszczak
2. Oskar Kaczmarczyk
3. Damian Magierowski
W kategorii Klasa B zwyciężyli:
1. Dawid Nastula
2. Tomasz Kujawiak
3. Artur Dziech
W kategorii Klasa C zwyciężyli:
1. Hubert Gałęski
2. Paweł Bowarnek
3. Rafał Luberda
w kategorii Klasa Młodzik zwyciężyli:
1. Jakub Pawłowski
2. Jakub Śniady
3. Piotr Owczarek
w kategorii Klasa Kobiet zwyciężyła:
Natalia Śniady
Gmina Buczek postarała się o właściwe zabezpieczenie trasy wyścigu co zostało zrobione przez świetnie zorganizowanych strażaków z OSP Buczek, Malenia, Grzeszyn, Brodnia i Wola Buczkowska, wspieranych przez drużynę z Komendy Powiatowej Policji w Łasku.
O właściwą oprawę zadbał Wójt Gminy Buczek, Pan Bronisław Węglewski, nagrody ufundowane zostały przez Krajową Radę Izb Rolniczych i wręczane osobiście przez Panią Katarzynę Szczepaniak – Dyrektor Biura KRIR. Organizacją całości zajęli się członkowie Klubu Rowerowego Jastrzębie Łaskie.
W niedzielę 29 czerwca br. podczas Święta Truskawki odbyła się po raz pierwszy rywalizacja siłaczy. Program składał się z typowych dla STRONGMENA konkurencji pokazowych, czyli: spaceru farmera na walizkach po 55 kg każda, wyciskanie hantli 20 kg, wyciskanie sztangi na ławce poziomej oraz waga płaczu przodem 20 kg . W rywalizacji, która rozpoczęła się o godzinie 18.00 udział wzięło pięciu zawodników STRONGMEN Paweł i Łukasz Wojciechowski, Paweł Pawlik, Piotr Koliński, Włodzimierz Szkudlarek oraz ochotnik – Cezary Parada – mieszkaniec gminy.
Pierwsze miejsce w konkursie STRONGMEN zajął W. Szkudlarek, drugie C. Parada, a trzecie miejsce P. Wojciechowski. Organizator – W. Henke wszystkim uczestnikom wręczył okolicznościowe dyplomy oraz drobne nagrody rzeczowe. Fundatorem nagród była Gmina Buczek.
Na placu imprezy rozstawione były namioty z truskawkowymi specjałami, stoiska promocyjne i branżowe związane z produkcją truskawki. Zorganizowano również pokaz garncarstwa, który cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci i dorosłych. Chętni mogli ulepić własne projekty naczyń z gliny. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych: przygotowano specjalnie dla nich przedstawienie dla dzieci (kącik malucha), wesołe miasteczko oraz przejażdżki na kucach. Nowością była prezentacja kulinarna deseru kokosowo – waniliowego z truskawkami, w przygotowaniu którego pomagał wójt gminy Bronisław Węglewski jak również i przygotowany gulasz pieczarkowy ufundowany przez firmę Małgorzaty i Macieja Stec z Aleksandrówka.
W sobotę na buczkowskiej scenie wystąpił zespół Respect, zespół Rafała Brzozowskiego, zespół Piersi, zespół Boney M, natomiast w niedzielę kabaret z Kopydłowa, zespół Michała Wiśniewskiego oraz Maryla Rodowicz.
Tegoroczne święto zostało zorganizowane w ramach projektu „Buczkowska truskawka – marką województwa łódzkiego”, na który Gmina Buczek jako jedyna gmina wiejska w województwie łódzkim otrzymała dofinansowanie na promocję marki w wysokości prawie 850 tysięcy złotych ( na dwa lata po 425.tys.zł.) Dofinansowanie pochodzi z funduszy Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (III Oś Priorytetowa Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007- 2013). Pieniądze przeznaczone zostały na organizację święta truskawki jak również na działania związane z promocję truskawki i na nic innego nie mogą być wykorzystane. Projekt „Buczkowska truskawka – marką województwa łódzkiego” realizowany będzie przez dwa lata.
Gmina Buczek z budżetu gminy nie dokłada żadnych środków i nie osiąga żadnego zysku z tej imprezy. Największym sukcesem i zyskiem dla nas jest zadowolenie mieszkańców z udanej zabawy jak również faktyczne zyski dla nich w postaci zwiększonych obrotów w firmach, zakładach i sklepach przez nich prowadzonych. Ogromne rzesze ludzi przyjeżdżających na to święto przyczyniają się do tego.