Bezpieczny wypoczynek kolonistów z Buczku nad morzem

Na przełomie lipca i sierpnia na kolonie letnie do Stegny organizowane przez Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników udali się 18 uczniów, a także kilku absolwentów szkół podstawowych gminy Buczek. Kolonie były zorganizowane dla szerszej grupy dzieci m.in. z Wieruszowa, Radomska, Zdun, Ostrówka, Popowa, Sędziejowic i Kluk.

Choć ten rok jest nietypowy dla form zorganizowanego wypoczynku ze względu na panującą w kraju pandemię organizatorzy spełniając wszystkie wymogi sanitarno-epidemiologiczne zapewnili z pomocą rodziców i kadry pedagogicznej bezpieczny wypoczynek dla kolonistów.

Po kilkugodzinnej podróży grupa znalazła się w Ośrodku „Sawa” w Stegnie ma Mierzei Wiślanej.

W Ośrodku nasi koloniści zostali zakwaterowani w pawilonie dobrych warunkach. Były to  pokoje 3 osobowe  z pełnym węzłem sanitarnym. Nad bezpieczeństwem dzieci podczas podróży i opiekę wychowawczą podczas całego turnusu sprawowały Panie Ewa, Krysia i Ola oraz dwie Panie Agnieszki, a bezpieczeństwo zdrowotne uzupełniały maseczki dla każdego uczestnika, płyny dezynfekcyjne rozmieszczone na korytarzach i stałe monitorowanie stanu zdrowia, czystości osobistej, sal i korytarzy, a także instrukcje o ograniczonych kontaktach zwłaszcza z kolonistami z innych grup i kolonii.

Urzekł nas już na początku duży teren ośrodka bogaty w infrastrukturę sportowo-rekreacyjną.

Równie dobrze prezentuje się kilka sal i salek  na zajęcia dla grup kolonijnych, plac zabaw, pokoje z łazienkami, dyskoteki. Choć leki i obsługę medyczną zapewniał organizator nie było na szczęście potrzeby korzystania z usług służb medycznych przez cały turnus.

Miła obsługa, bliskość morza, pięknej plaży, uroki miejscowości z wieloma atrakcjami dopełniają satysfakcję z pobytu w „Sawie”. Posiłki na śniadanie i kolacje serwowane były w postaci „szwedzkiego stołu” i choć nieco monotonne z powtarzalnymi wędlinami, serkiem, pomidorami, ogórkami i płatkami z mlekiem oraz dżemem, to nikt nie chodził głodny, gdyż nie było ograniczeń ilościowych.

Podczas koloni realizowany był ponadto program promocji zdrowej polskiej żywności pod nazwą „Warzywa i owoce dają super moce”, co pozwoliło wyposażyć kolonie w maseczki, czapeczki, smycze, a także zakupić do menu kolonijnego podczas realizacji programu: soki, jabłka, borówki, ciastka owocowe i jogurty.

Kadra kolonii przygotowała atrakcyjny program pobytu. Koloniści  mogli w tym roku zwiedzić Krynicę, gdzie  był m.in. przejazd szybkimi łodziami motorowymi, a także Sopot (wejście na molo, spacer „Monciakiem”, „Krzywy Domek”, wody zdrojowe) i Gdańsk, poznając ciekawe zabytki architektury Głównego Miasta, Długie Pobrzeże,  historię obrony Poczty Gdańskiej oraz zwiedzić stadion Energa Arena). Grupa najstarsza postanowiła nawet brzegiem morza udać się do sąsiedniego Jantaru.

Sama Stegna oferuje także wiele atrakcji: mobilne place zabaw z grami zręcznościowymi,  Muzeum Kinder Niespodzianki dla najmłodszych, rozgrywany był też Ogólnopolski Turniej MMA na plaży , gra terenowa laserowy Paintball, rozgrywki na boisku sportowym, kąpiele morskie, dyskoteki – to tylko niektóre atrakcje nadmorskiego kurortu, z których korzystali nasi podopieczni. Bogaty był też program kolonii w samym ośrodku: rozgrywki w piłkę nożną i plażową, śluby kolonijne, konkurs „Mam talent”, ognisko z artystyczną prezentacją grup, kiełbaskami i tańcami integracyjnymi itp. nie pozwoliły się nudzić, ani spędzać choć chwilę przed telewizorem.

Dzieci były zachwycone  pobytem na koloniach i na końcu pytały czy można wydłużyć pobyt?

Kolonie szczęśliwie zakończyły się 4 sierpnia bieżącego roku, po 9-dniowym pobycie w Stegnie wszyscy wrócili wypoczęci i zdrowi do domu. Kolonie współfinansowane były przez KRUS, rodziców i budżet Gminy.

Andrzej Zieliński

Skip to content